Za hamburger se platí sportem. Uchytí se myšlenka i jinde?

19. července 2016 09:07 - Lisabon

Také očekáváte, že když si jdete koupit na ulici hamburger nebo pizzu, bude po vás prodejce ve stánku chtít peníze? Tak tady na to zapomeňte. U tohoto prodejce na kolečkách si za peníze nekoupíte vůbec nic. Jako by ono známé pořekadlo o tom, že ne všechno lze pořídit na základě peněžní transakce, nabývalo konkrétnějších kontur. Tady si chléb svůj vezdejší musíte tvrdě odpracovat.

Adexo

Chcete cheeseburger? Tak ujděte alespoň 5,4 kilometru, nebo uběhněte 4,2 kilometru, posílá stánkař své zákazníky na trať. Pán by si dal ještě trochu kečupu? Tak to bude ještě půl kilometru navrch. S nikým se nemazlí a peníze sveřepě odmítá. Není to ale žádný samaritán, on už má své jisté. Jeho platí portugalská společnost bojující proti obezitě a marketingová agentura. A jeho vozítko „Moving Food Truck" má Portugalce poučit o kaloriích v nejčastěji konzumovaných jídlech, jako jsou pizzy, hamburgery nebo slazené nápoje.

ČTĚTE TAKÉ: Nejezte to! Budete tlustí, nemocní a - staří

„Chtěli jsme upozornit na znepokojující paradox: Ve stále větší míře se objevují různá pojízdná občerstvení, ale i restaurace na kolech, takže stále více lidí nemusí vykonat v podstatě vůbec žádný pohyb, aby se dostali ke svému jídlu," říká Victor Afonso, ředitel kreativní agentury, která o projektu také natočila video. Světový potravinový program při OSN označuje Portugalsko jako zemi s alarmující mírou obezity.

Někteří potenciální zákazníci se jednoduše odmítli kvůli jídlu hýbat a odešli. Většinou ale zvedli hozenou rukavici, takže celkově proběhl zkušební provoz úspěšně. „Prodali jsme 20 cheeseburgerů, 32 kousků pizzy a 50 pohárků nápojů v úhrnech za 110, 211 a 85 kilometrů. Naši zákazníci celkem zdolali 406 kilometrů. To není na jeden den vůbec špatné," pochvaluje si inovativní stánkař.

DEFINICE podle Světové zdravotnické organizace (WHO)
nadváha: BMI vyšší nebo roven 25
obezita: BMI vyšší nebo roven 30
Průzkum VZP říká, že 55 % obyvatel ČR má problémy s nadváhou nebo obezitou.

Projekt nadchnul dokonce i portugalského ministra zdravotnictví, který pořízené video plánuje používat na školách jako pomůcku při výuce. A investoři projektu vážně uvažují o jeho oficiální, celoroční verzi. Misi se totiž podařilo naplnit, a to pochopitelným, účinným způsobem, při němž nechyběla ani zábava. A co byste byli pro svůj hamburger ochotni udělat vy?

kü, Sport.cz

Kolik byste byli ochotni uběhnout za jeden hamburger?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce