Na každý závod s originální obuví? V budoucnu možná ano

30. července 2016 08:39 - Praha

Dávno jsme si zvykli,že si různé městské závody nechávají dělat svoje vlastní edice např. účastnických triček. Dnes to navíc v podstatě patří ke standardům velkých závodů. Mít však vlastní boty? To už je jiná káva. I na to si ale musíme zvykat. První vlaštovky už dávno přiletěly. Svou vlastní edici měl jako jeden z prvních i náš pražský maratón.

 

RunCzech

Pražský závod Volkswagen Prague Marathon bude mít už druhým rokem svou vlastní obuv. Kustomizace obuvi je novým trendem u městských maratónů, další třešničkou na dortu, kterou se organizátoři snaží obohatit svou nabídku a těm „svým" běžcům udělat ještě nějakou tu radost navrch. Stále pokročilejší technologie umožňují produkovat i třeba obuv na přání, a to od minimálních sérií.

BUDE VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Pražský maratón se nazul do českých barev. Medailový terč za odměnu

„Tyto takzvané MTM-produkty (Made To Measure) jsme schopni zajistit již od pěti kusů," říká za český Adidas David Horák, s nímž pořadatelé závodu RunCzech spolupracují už osmnáctým rokem. V loňském roce bylo připraveno 300 párů exkluzivní obuvi v barvách české trikolory a s emblémem pražského závodu. K dostání byly výhradně v pražském běžeckém centru RunningMall. Letos je k dispozici limitovaná série o tisícovce kusů. Boty se dostaly už i do běžné prodejní sítě výrobce, a to za stejnou cenu jako standardní model.

Technicky vzato se jedná o model Supernova Glide v pánské i dámské verzi a běžecká obuv jde na odbyt. Přes 70 procent speciálních bot je už vyprodáno. „Samozřejmě si je kupují Češi, ale velký zájem mají i zahraniční běžci. Mezi nimi vedou Francouzi a Rusové," dodává Horák. Společně s Tadeášem Mahelem z RunCzech prozrazuje i plány jejich spolupráce na příští rok: „Na rok 2017 chystáme velké změny. Motivem speciální boty už nebudou národní barvy. Ke slovu přijde rozvířená paleta barev, na design obuvi chystáme vypsat soutěž."

Podobné kustomizační tendence ale najdeme také ve světě. Známý je třeba jiný model adidasek, jež se přímo svým názvem hlásí k maratónu v americkém Bostonu: Adizero Boston Boost, které jsme mimochodem také testovali. Zajímavou kolekci představil také jeden z nováčků na českém trhu ‒ americký Saucony. Jedním svým modelem Triumph ISO 2 s přízviskem Boston Edition se hlásí k témuž závodu, nejstaršímu každoročně pořádanému maratónu světa. Zcela stejný model je k dostání i v barvách hlavního města Francie Paříže. A do třetice všeho dobrého přichází výrobce s modelem pro londýnský maratón London Guide 9.

Můžeme se snad dočkat na poli kustomizace ještě dalších přírůstků? Budou třeba čísla na přání, jako je tomu u SPZ automobilů nebo rovnou originální trať pro každého účastníka? Kdo ví, jen čas přinese odpovědi a my se zatím necháme překvapit.

René Kujan, Sport.cz

Uvítali byste více originálních kousků vážících se ke konkrétnímu závodu?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: