Světově unikátní půlmaratón se konal v Česku

2. srpna 2016 16:45 - Miřejovice

Výstřel ze startovní pistole se ve středočeských Miřejovicích, na břehu řeky Vltavy, ozval letos už poosmé. Jeho nedílnou součástí je kromě jiného také charitativní sbírka ve prospěch hendikepovaných ze Sportovního klubu vozíčkářů Praha. A i když je možná někde na druhé straně zeměkoule nějaký půlmaratón ještě o trochu větší, ten miřejovický zůstává velkým půlmaratónem s velkým srdcem.

 

René Kujan, Sport.cz

„Miřejovický půlmaratón je na prvním místě na světě, co se týče počtů běžců na jednoho trvale žijícího obyvatele," vtipkuje ředitel závodu Josef Burian. Ještě nikdo jim to nikdy nepřišel vyvrátit a psali to na Sport.cz, tak to zkrátka musí být pravda. Ještě větší pravdou je, že komorní závod – letos o 130 běžcích a běžkyň – pravidelně budí zájem médií. Už několikrát se objevil ve zpravodajství veřejnoprávní televize a na jeho startu se pravidelně můžete potkat s některými známými moderátory či přímo běžeckou elitou.

BUDE VÁS ZAJÍMAT: Strategie na půlmaratón

Závod s železnou pravidelností navštěvuje třeba vytrvalecké eso Radek Brunner, který ani letos nevynechal nějaký ten stupínek vítězů. Miřejovický půlmaratón spadá pod sérii Kobras běžeckého poháru a už tradičně se běžel o putovní pohár MUDr. Pavla Kantorka. Bývalý reprezentant a Zátopkův současník se závodu účastnil jako nejčestnější host, zanícení divák, startér a udělovač cen. Jaké to asi musí být obdržet trofej z rukou historicky prvního Čechoslováka, který zaběhnul maratón pod dvě hodiny dvacet minut?

Miřejovická louka u dětského hřiště je už notoricky známým hostitelem nejrůznějších závodů a sportovních akcí Maraton klubu Miřejovice. Ani Miřejovický půlmaratón není osamocen. Během soboty stihnou organizátoři zprodukovat také soutěž o miřejovické půlky, nejkrásnější běžecké pozadí v kategorii muži a ženy, nesoutěžní minipůlmaratón a Černohorský pivní půlmaratón. Pivní závod sestává z vypití jedné desítky, půl kilometru běhu, další desítky a dalšího půlkilometru. Když to sečtete všechno dohromady, dostanete přesně 21, což je ona známá půlmaratónská číslovka. Kategorie jsou tentokrát rozděleny na muže a ženy a alkoholické a nealkoholické pivo.

Závodníci si už také zvykli na bohatou tombolu nebo tradiční stánek s vyloženě staročeským občerstvením – klobásou a pivem. Závodníci se mezi sebou za ta léta už důvěrně znají, a tak není divu, že se ke klasickému běžeckému podoběhovém poklábosení připojuje také veselá víkendová nálada a závěrečný pozdrav: „Tak čau. A za rok zas!"

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: