Způsobuje nadváha zmenšování mozku?

21. srpna 2016 08:49 - Cambridge

S postupujícím stářím se lidské tělo celkově zmenšuje. Ubývají buňky snad všech orgánů, slábneme a – řečeno hovorovým jazykem – jde to s námi už jen z kopce. Na druhou stranu je ovšem také poměrně známa skutečnost, že správným přístupem, pohybem, životosprávou lze tento proces značně zpomalit. Velice zajímavé, i když zatím ne úplně jednoznačné, závěry přinesla studie vědců z univerzity v Cambridge.

 

Profimedia.cz

Proces stárnutí nevynechává ani naše mozky. Dle studie je ovšem ubývání mozkové tkáně rychlejší u lidí s nadváhou než u lidí štíhlých. Výzkumníci testovali myslící orgány více než 470 lidí mezi 20 - 87 let věku. Podle jejich tělesné váhy je pak rozdělili na dvě skupiny, na osoby s nadváhou a osoby víceméně štíhlé.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obezita na postupu! Běh může vše zachránit

Jejich pozorování obou skupin přineslo zajímavý poznatek: bílá hmota mozková s věkem ubývala u lidí s nadváhou rychleji než u lidí stejného věku, ovšem štíhlých. Otylé osoby ve středním věku měli mozek srovnatelný s mozky štíhlých lidí o deset let starších. Vědci z toho usuzují, že proces stárnutí mozku by mohl úzce souviset také se životosprávou.

Výzkumníci jsou ale opatrní v definitivních soudech. Autorka studie Lisa Ronan říká: „Když naše mozky stárnou, přirozeným způsobem se redukuje jejich velikost. Není ale jasné, proč osoby s nadváhou vykazují vyšší míru redukce. Můžeme zatím pouze spekulovat, zda nadváha nějakým způsobem vyvolává tyto změny, nebo zda je nadváha pouhým důsledkem změn v mozku."

Rozdíly v úbytku mozkové tkáně bylo možné zaznamenat až od středního věku zkoumaných dobrovolníků. Existuje tedy možnost, že právě ve středním věku jsme v tomto ohledu obzvláště zranitelní. Důležité bude především zjistit, zda lze rychlost zmenšování mozku ovlivnit úpravou tělesné hmotnosti a proces tak zvrátit, či dokonce alespoň částečně nastartovat pochody zcela opačné. Z vědeckých kruhů zatím zaznívá, že tomu tak pravděpodobně bude. A to jsou dobré zprávy, ne?

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce