Rubriky:

Radíme

TEST: Boty Puma Ignite Dual ‒ běžecký Dr. Jekyll & Mr. Hyde

1. září 2016 13:19 - Praha

Výrobce s dravou kočkovitou šelmou ve znaku a s tváří trojnásobně trojnásobného zlatého sprintera z Ria Usaina Bolta v popředí přichází do běžeckého sektoru s novou obuví, v níž se má střetávat nebývalé pohodlí a překvapivá energetičnost. Jak se výrobci podařil namíchat tento protichůdný mix? Vyzkoušeli jsme za vás.

 

René Kujan, Sport.cz

Nejsem sice žádný designový specialista nebo studovaný estét, ale mně se Dualy líbí už od pohledu. Jsou takové hravé, a přitom dravé. Zajímavě řešený svršek s výrazně síťovanou růžovou špičkou by sice nemusel slibovat úplně to pravé pro pořádné chlapáky, na druhou stranu hezky kontrastuje se zadní polovinou boty, která je laděná do šeda a má spoustu ostrých hran. Takový Dr. Jekyll a Mr. Hyde už od pohledu. Ten největší rozpor se má ale skrývat až v podešvi.

ČTĚTE TAKÉ: Levné čínské běžecké boty z internetu se nevyplatí

Puma slibuje na jedné straně pohodlí a měkkost, na druhé straně stabilitu a vysokou energetickou návratnost. Za sebe musím říci, že se vcelku zadařilo. Přední polovina boty (z bočního pohledu s růžovou mezipodešví) je měkká, značně flexibilní, velmi pohodlná na došlap. Přední části nohy je ponechána velká svoboda pohybu a pohodlí důchodcovských bačkor. Zadní část (opatřená černou podešví) je znatelně tužší, zároveň ale dosti pružná, což potěší zvláště dopadače na patu. Nás předoodražeče krásně ohebná přední část podešve určitě neurazí, i když puritánští přívrženci minimalismu by určitě namítali, že vrstva mezipodešve je příliš silná (20 mm). A celkový drop kolem 10 milimetrů už je také spíše pro maximalisty.

Už pouhý pohled na krásně segmentovanou podrážku dává tušit, že boty jsou zcela určitě vhodné hlavně na zpevněné povrchy. Na nezpevněných se v záhybech mohou zachytávat kamínky a podobně. Pata a špička je vybavena odolnější podešví z černé gumy. Největší opotřebení ve střední části pod příčnou klenbou napovídá, že i tady by trochu té černé neškodilo.

Špička je vyladěna z několika vrstev síťoviny, přičemž největší oka tvoří zajímavou strukturu svrchní vrstvy. Výsledek je krásně prodyšný, velmi přizpůsobivý a netradiční řešení také oku lahodící. Zbytek horní části boty, pomineme-li pruh loga výrobce v bílé, je v převažující šedé. Opět síťovina, pod níž prosvítá svítivá růž. Šestice dírek na tkanice je zasazena v tmavě šedém, tužším, zubatém poli. Pata je výrazným protikladem k přizpůsobivé špičce ‒ je tužší, podepřena navíc výrazným zubovitým exoskeletem.

PLUSY
výrazný, neotřelý design
pohodlí dobře skloubené s nízkou energetickou ztrátou
za šera výrazně reflexní
pohodlné provedení
MÍNUSY
větší opotřebení střední části měkkého segmentu podrážky
CENA
pod 2700 korun

Na první pohled to zní neuvěřitelně, ale bota je opravdu výrazně reflexní. Poznáte to ale až za šera či ve tmě. Kontury šedé síťoviny jsou zespoda podkresleny bohatými reflexními prvky. V patní části vás dokonce překvapí puma ve skoku. Designově opravdu velmi povedené.

Polstrování v okolí kotníků a achilovek je už zase ve znamení pohodlí a měkkosti. Jazyk je také z jemných, bohatě polstrovaných materiálů. Je sice řešen standardně ‒ přišitý pouze dole, na tkanicích zavěšen pomocí jednoho očka ‒ žádnými výraznějšími posuny do stran ale nepříjemně nepřekvapí.

Přes sto naběhaných kilometrů dalo vyniknout především pohodlí. Ani má poněkud širší přední část chodidla netrpěla. Ignite Dual je přesně ten typ bot, v nichž uběhnete dvacet třicet kilometrů a klidně si je necháte na noze i po doběhu. Esteticky jsou značně na výši, možná by mě v nich pustili i do Národního divadla. Uspokojí hlavně ty, kterým nevadí větší drop a zesílená mezipodešev. Skvělé jsou na kratší i delší výběhy v pomalém až středním rychlostním pásmu.

PUMA IGNITE V TESTECH:
Opravdu zimní bota se vším všudy ‒ Puma Ignite PWRWARM
Puma Ignite Mesh - silnici promění v peřinu 
Puma Ignite XT. Šelma, která není omezená 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
•Puma Ignite Dual červené
René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce