RECENZE: Pavel Kosatík ‒ Emil Běžec (mp3)

15. září 2016 12:23 - Praha

O Emilu Zátopkovi bylo už pár knih napsáno, i on sám společně s manželkou Danou obohatil český knižní fond, a doufejme, že ještě napsáno bude. Kdo by nechtěl znát osudy našeho nejslavnějšího sportovce všech dob do nejmenších podrobností? Kdo by nechtěl nahlédnout do jeho tréninkových metod i taktických úvah? Pavlu Kosatíkovi se mnohé z toho značně povedlo.

 

Václav Jirsa, Právo

Nesáhl jsem v tomto případě po klasické tištěné, vázané knize. Když jsem uviděl, že je k mání také v namluvené verzi, zvolil jsem raději tuto. Alespoň bude u dlouhého běhu co poslouchat a nad čím přemýšlet, říkal jsem si. A byla to dobrá volba. Až taková, že vám ji mohu bez uzardění velmi doporučit.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Zátopek v láhvi podporuje český sport

Mnohé ze čtenářů, či vlastně posluchačů, přesvědčí už fakt, že do namlouvání se pustil svým příjemným a temně poutavým hlasem Ivan Trojan, známý představitel filmových více či méně psychicky narušených jedinců. Tady ale od něj nečekejte rozhodně nic jiného než roli toho nejserióznějšího vypravěče.

Osud malého Emila je popisován už od dětství a prvních výprasků tatínkovým colštokem. Když s Emilem v mnohačetné rodině povyrosteme, podíváme se s ním do válečného Zlína. Právě tady jsem nabyl pocitu, že já sám bych se pravděpodobně stal psychopatem, pracovat v podmínkách baťovských závodů. Od rána do večera jen dřina a dřina na pásu. Vydělané peníze povinně převáděné do závodní banky, absolutní kontrola nad vším, na co by mohl dospívající chlapec byť jen pomyslet. Na mysli mi tanulo jen jedno slovo, rovněž z válečného období ‒ Arbeitslager, pracovní tábor. I to je způsob, jak chlapcům vštěpovat řád a disciplínu. Možná právě z toho později čerpal i samotný Emil.

Emil Zátopek za mého velkého obdivu přežívá tuto zvláštní životní epizodu a navíc zjišťuje, že ho k velkému překvapení baví běhání. Nejprve běhá ze vzdoru, aby poškádlil a naštval systém. Přichází však tomu rázem na chuť. Prožijeme s ním ty opravdové začátky, nejtvrdší tréninky, přípravy, pochyby i odhodlání před množstvím důležitých závodů. Ze stále vítězícího Emila se stává voják a dojde také na seznámení s Danou Ingrovou, shodou okolností dcerou vojenského důstojníka.

Další historie je už pevně spojena s naší významnou oštěpařkou a vyprávění snad ještě o něco barvitější. Zvukový formát knihy je určitě dobrou volbou. Mezi jednotlivými částmi vyprávění se tak můžeme pokochat třeba i záznamem Emilova zpěvu slováckých písní nebo jeho živým komentářem k některému ze světových úspěchů.

Více už vám asi prozrazovat nebudu. Kniha je v mnohém inspirativní a burcující. Hlavně tedy pro běžeckou část čtenářské obce. Tak snad ještě poslední vějička na závěr. Jeden z průkopníků sportovního lékařství u nás shledal, že Emil „nemá žádný evidentní běžecký talent, jehož podstata by se nedala pochopit. Všech svých úspěchů dosáhl tréninkem." Tak ale na co se teď budeme vymlouvat my? S hlasem Emila, Pana Běžce v uších už nemůžeme na nic. Každopádně dobrý běh a dobrý poslech!

PŘEČETLI JSME ZA VÁS:
Jean Echenoz - Běhat. Románová pocta Emilu Zátopkovi 
Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
•Emil Běžec - Pavel Kosatík (čte Ivan Trojan)
René Kujan, Sport.cz

Četli jste knihu Emil Běžec? Jak se vám líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce