Sport pomáhá i přestárlým jedincům

8. dubna 2017 08:03 - Praha

Pravidelné sportovní aktivity nemají pozitivní účinky na lidské zdraví pouze v mladém či produktivním věku. Jak prokázala jedna švédská studie, dobře dělá pravidelný pohyb všem, i kmetům. Patříte-li tedy do kategorie „uschlá větev“, „vyzobaná slunečnice“, „vrtošivý stařík“ nebo „přezrálý folikul“, nic není ztraceno! Nejmodernější výzkumy to jasně dokládají.

 

Profimedia.cz

Nedávná studie jednoho švédského institutu ukázala, že také u seniorů a seniorek ve věku nad 75 let se ještě pohyb dokáže pozitivně odrazit na jejich zdraví. Z výzkumů na 1810 probandech s více než 75 lety věku vyplývá, že aktivní senioři žijí v průměru o pět (ženy), respektive šest let (muži) déle. Nutno ovšem podotknout, že ženy obecně se v průměru dožívají vyššího věku, proto se zřejmě sport u nich projevuje o trochu méně než u mužů, kteří naopak mají tendence o sebe příliš nedbat. Výsledky samozřejmě platí v případě, že se důchodci věnují pohybu pravidelně a zcela se vzdají alkoholu a cigaret.

Pohyb udržuje v kondici i náš mozek. Zároveň bojuje proti alzheimerovi

Nejmarkantnější souvislosti mezi prodlouženou očekávanou délkou dožití a aktivním životním stylem se podařilo prokázat u aktivit, jako je plavání, chůze a gymnastika. Zde se prokázal minimální nárůst průměrného věku dožití o dva roky. Ještě lepších výsledků dosáhli při výzkumu probandi s chronickými chorobami či ještě pokročilejšího věku. Zde se aktivní styl uplatňuje ještě efektivněji.

Mnohem rozsáhlejší studii prováděli vědci v Dánsku. Mezi polovinou 70. let a rokem 2003 zkoumali na dvě desítky tisíc lidí ve věku od 20 do 98 let. Dánská studie dospěla k názoru, že pravidelní běžci se v průměru dožívají o 6,2 roku více než neběžci. U běžkyň byl výsledek opět o trochu nižší, nicméně i tak působivý ‒ 5,6 roku.

A dobrá zpráva na závěr: Nemusíte čekat, až vám bude více jak 75 let! Pozitivní výsledky pravidelné fyzické námahy se promítají do lepší kondice i psychiky v každém věku. Zvláště v České republice bychom měli být opatrní, hlavně pak muži. Ti se totiž v průměru dožívají právě jen 75 let a pár měsíců. Ženy jsou na tom trochu lépe, ty si mohou dát na čas až do 82 let.

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce