Hrad Houska otevřel pekelné brány: Padesátka čertů zdolala v horku první Čertovskej ultratrail

8. června 2017 12:33 - Kralupy nad Vltavou

Sobotní tropický den většina smrtelníků trávila někde u vody ve stínu. Slunce vysoko nad hlavami pražilo a nelítostně peklo vše živé. Přesto se našla hrstka běžeckých ďáblů, kteří v malebné krajině Kokořínska absolvovali první ročník náročného ultra závodu.

 

archiv autora, Sport.cz

Na hradě Houska se kolem osmé ráno začalo sjíždět čím dál více čertů a čertic a zanedlouho autobus ze zázemí závodu v Hamru na Jezeře přivezl asi polovinu startujících. U této pověstmi opředené brány do pekel se totiž chystal start náročného ultra závodu na přímo pekelnou vzdálenost ‒ tedy rovných 66,6 km.

Peklo otevřelo bránu pod Čertovou horou. Chcete také ochutnat?

Všechny běžecké kategorie odstartovaly hromadně v 8:30. Jak smrtelníci muži a ženy, tak čerti a čertice (rozuměj běžci s čertovskými doplňky) se vydaly lehkým klesáním vstříc prvním kilometrům.

Trať jako taková nebyla žádné peříčko ‒ to ostatně ani pekelníci rádi nemají, a tak převýšení kolem 1200 metrů bylo více než pěkně pikantním kořením dne. Peříčko nebyl ani terén, kdy účastníci pekelné akce okusili snad všechny druhy terénů: od měkkého mechu přes písčité cesty, polňačky, louky, paseky a lesní stezičky až po náročné kamenité cesty v prudkých kopcích. Popadané stromy v roklích perfektně prověřily připravenost závodníků již na prvních kilometrech.

Pekelný ráj to napohled!

Někdo by si mohl myslet, že ke značení trati bylo použito žlutých sirných kamenů, kterých jsou pekla plná, ale pravda je taková, že organizátoři využili zčásti zavedené turistické trasy a zčásti své vlastní fáborkové značení. Nepřehledných úseků nebylo mnoho, přesto všichni smrtelníci i pekelníci museli dávat dobrý pozor, aby nezabloudili a zbytečně si již tak dlouhou trasu neprodlužovali. O to ostatně nikdo ani nestál, neboť každičký krok v tomto horkém dni se zdál náročnější než kdy jindy. Slunce na nekonečných lukách pomalu vysávalo vitalitu z každého bez výjimky a dehydratace se tak stala největším strašákem každého z nás.

Na boj s peklem naštěstí bylo sesláno několik andělů na občerstvovačkách. Stanice byly perfektně připravené a plné chladných nápojů, koly, ionťáků, banánů a dalšího jídla. Poskytovaly tak ultramaratoncům alespoň malý kousek ráje na území pekla. Každá ze čtyř zastávek se stala vzývaným bodem a svatyní klidu a odpočinku na pár cenných momentů.

Lucifer cení tesáky

Při takto dlouhých bězích samozřejmě běžce může potkat mnoho nemilých situací, do kterých se může více či méně dostat náhodou i vlastním přičiněním. Eliminovat krize jde dobrou přípravou a vhodným výběrem vyzkoušených věcí. Na co se však připravit nejde, jsou náročné výstupy. V našem závodě se to týkalo hlavně dvou Luciferových tesáků ‒ kopců Bezdězu a Ralsko. Druhý jmenovaný byl obzvláště výživný, neboť sluncem bičovaným běžcům se postavil do cesty na necelém 50. kilometru, kdy už toho každý měl plné zuby. Chvílemi jsme se prudkým kopcem sápali po všech čtyřech, mezi kořeny a kameny: nohu před nohu, přenést váhu a zabrat. Čím silnější bylo pálení stehen a lýtek, tím hlasitěji jako by byl slyšel smích rarachů schovaných za každým pařezem.

Po posledním zdolaném vrchu a označením kartičky čekal na všechny jen velmi krátký sběh do Hamru na Jezeře, kde si už všichni mohli užít zasloužený odpočinek v zázemí cíle.

Nejrychlejší smrtelník zdolal trať za 6 hodin, 23 minut, tedy přesně o 102 minut rychleji, než první rohatý pekelník.

Martin Pagáč, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce