Rubriky:

Radíme

Chůze je velmi nebezpečná! Raději běhejte

2. září 2017 07:59 - Vídeň

Mezi nejpřirozenější pohyby lidského těla prý patří chůze. Je to svým způsobem logické. Ovšem co je přirozené, může být v dnešní době zároveň i krajně nebezpečné, jak o tom svědčí výzkumy rakouské Universität Innsbruck a statistiky jedné z rakouských pojišťoven za rok 2016. Chůze je v podstatě to nejriskantnější, čemu se dnes můžete věnovat.

 

Profimedia.cz

Z výzkumů vyplývá následující: Chůze je nebezpečná a často vede ke zraněním a také smrti. Pěší túry jsou často podceňovány, lidé se na ně vypravují s nedostatkem vybavení či naprosto nevybavení. Nejčastějšími příčinami, proč se turisté nevracejí domů zdrávi, ale berou to oklikou přes nemocnice, je uklouznutí, zvrtnutí či zakopnutí. A podobný obrázek poskytují také statistiky pojišťoven.

Běh je bezpečnější než domácí práce

V posledních letech má počet úrazů na túrách rostoucí tendenci. Například v Rakousku za loňský rok došlo k 930 úrazům při turistice, což představuje meziroční nárůst o 8,5 %. V Rakousku, zemi Alp a horolezectví, je údaj o to překvapivější, že úrazy právě u horolezectví i vysokohorských túr klesají, stejně tak u sjíždění divokých řek, létání na závěsných padácích, větroních a podobně. Meziroční nárůsty zaznamenává právě pouze turistika společně s jízdou na horských kolech.

Jako hlavní příčinu vidí sami Rakušané v častém podceňování túry, na niž lidé často vyrážejí nepřipraveni a bez patřičného vybavení. Nejčastější udávaný důvod ve formulářích pojišťoven je „špatné vybavení a nedostatečná příprava".

Za základ správného a přiměřeného vybavení na turistiku považují rakouské pojišťovny především vhodnou obuv. Dalším předpokladem pro to, aby se člověk navracel ze svých túr v pořádku, je podle nich dobrá fyzická kondice. Kdo se pravidelně věnuje sportu, disponuje podle nich elastičtějšími vazy a výkonnějším svalovým aparátem. Lepší trénovanost podle nich zaručuje, že se člověk tak rychle neunaví a nestane se tak rychle nepozorným – riziko se dále redukuje.

Samozřejmě, všechna myslitelná rizika může pokrýt i více či méně nákladné úrazové pojištění. Ale není jednodušší běhat? Jsme si jisti, že ano. Běžecké túry s sebou – na první pohled paradoxně – přinášejí rizik méně.

 Běžci jsou většinou dobře a dlouhodobě trénovaní. Existuje tak silnější teoretický předpoklad, že i v případě uklouznutí nebo pádu bude mít nehoda menší následky.

♦ Běžci mají dobrou fyzickou kondici, jejich pozornost nepolevuje tak rychle, každý další krok je pro ně samostatnou výzvou.

♦ V důsledku běžeckého boomu posledních let je téměř nemožné potkat běžce, který by neměl řádné vybavení. Problém dneška leží spíše na opačném konci spektra – běžci jsou velmi často na své počínání až „přezbrojeni". Samozřejmě, že mají vhodnou speciální obuv, navíc ale mívají také speciální ponožky, speciální návleky, speciální kraťasy, hydratační pás s lahvičkami, speciální batůžek s prostředky rychlé pomoci, funkční triko, čelenku i nátepníky a speciální běžecké brýle. Dále bývají zhusta vybaveni také velkým množstvím techniky: mobilními telefony s nejrůznějšími aplikacemi, sporttestery, fitness náramky, krokoměry, měřiči tepu, chytrými sluchátky a někdy dokonce i záložními power-bankami. O nepřipravenosti běžců nemůže být ani řeč.

♦ Také statistiky dávají našim dohadům za pravdu. Běžecké úrazy tvoří jen velmi malou část celkových statistik a zpravidla se skrývají až v úplně poslední položce s názvem „jiné".

Takže až zase v sobě pocítíte chuť vyrazit třeba někam do rakouských Alp, nazujte raději běžecké boty a ukažte pojišťováckým statistikám, kdo je opravdovým pánem hor!

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce