Rubriky:

Radíme

RECENZE: Film Den patriotů / Patriots Day ‒ útok na Boston Marathon v roce 2013

14. prosince 2017 12:30 - Praha

Název tohoto filmu je v našich končinách trochu zavádějící. Jeden by čekal další národní hrdostí překypující snímek typicky hollywoodského typu, hrdinský epos s více či méně očividným poselstvím „Amerika je nejlepší“. Tento film je ale věnován tragickým událostem z roku 2013, kdy se dva přistěhovalečtí bratři rozhodli zaútočit výbušninami na nejstarší závod svého druhu na světě ‒ maratón v Bostonu. Je inspirovaný skutečnými událostmi a fikce je tam poskrovnu. Nebylo jí totiž moc třeba. A dobarvovat americký patriotismus nejspíš také ne.

 

Profimedia.cz

Podle názvu určitě nepoznáte, že se jedná o „běžecký" film. Jméno je odvozeno od amerického svátku Patriots Day, který spadá na třetí dubnový pondělek a který připomíná první opravdovou bitvu války za nezávislost. V ten samý den se koná i bostonský maratón. A právě tento závod se před čtyřmi lety dostal do hledáčku islámských teroristů, dvou frustrovaných bratrů.

Film Ultra (2017) – hodina dvacet o extrémním závodě, která vám uběhne jako Feidippidés

Příběh Dne patriotů se odvíjí po ose jiného nosného příběhu ‒ příběhu rebelského policejního seržanta Tommyho, který to má v práci (jak jinak) nahnuté. Tommy se snaží získat důvěru svých nadřízených zpět, v rámci čehož taky vyfasuje žlutou reflexní vestu a uvolí se stát na cílové čáře závodu a dohlížet na hladký průběh. Paralelně se seznamujeme s oběma bratry a ženou a dítětem staršího z nich. Tlakové hrnce se začínají plnit hřebíky... Do děje se prolíná pár dalších příběhů účastníků či pouhých diváků sportovního spektáklu. Hodiny do startu se zkracují a paralelní příběhy se zahušťují a koncentrují do jediného bodu ‒ epicentra výbuchu. Náhodný manželský pár, žena udatného policisty, otec s malým dítětem v kočárku, dosluhující policista ze sousedního okresku, muž ostrahy MIT, bohatý mladý Číňan... Všichni jsou zapleteni do jedné špinavé hry pokřivených ideálů. A osamělý policista postává nad zahalenou mrtvolkou malého dítěte.

Bomby vybuchují krátce po sobě a zanechávají po sobě v cílovém koridoru kaluže krve. Přichází chvíle hrdinného Tommyho v podání Marka Wahlberga (možná pamatujete z dalšího výborného filmu podle skutečné události Lone Survivor/Na život a na smrt - 2013), jehož příběh tvoří opěrnou kostru dalších příběhů a jehož příběh je jako jediný fiktivní, všechny ostatní hlavní postavy odpovídají realitě. Rozjíždí se obrovská mašinérie vyšetřování, pátrání, prohledávání veškerých dostupných obrazových záznamů. Až tady někde vám dochází, kolik práce a bezesných hodin stálo vypátrání pachatelů. Kamera skáče mezi dvěma bratry a vyšetřovací centrálou FBI a dalších bezpečnostních složek. Smyčka se zatahuje, bratři prchají, vraždí, loupí, policisté zasahují. V nastalém chaosu střílí i do vlastních řad, ale nakonec lokalizují to správné vozidlo. Starší z bratrů umírá, mladší prchá a je zadržen o pár dní později.

Také další paralelní příběhy spějí ke katarzi. Amerika se sbírá ze šoku a vstává ještě silnější než předtím. Vlastenecký patos na vás stříká z každého stříbrného zrna pomyslného filmového plátna. Ale jo, říkáte si, vždyť je to vlastně celé pravda. V uších vám ještě doznívá hromový hlas hvězdy místního baseballového týmu Davida Ortize: „This is our f*cking city. And nobody's going to dictate our freedom. Stay strong!" Ten samý hromotluk si ve filmu zahrál sám sebe ve stejné situaci.

Za mě dobrý! Film není přímo o běhání jako takovém, nicméně útok na praotce všech městských maratónů už teď tvoří významnou kapitolu dějin běhu. Oceňuji poměrně věrně zachycené skutečné události, mnoho z nich na autentických místech, mnohdy i s autentickými protagonisty. Myslím, že hodnocení 73 % na Československé filmové databázi a 7,4/10 na IMDb je zcela zasloužených.

Za možnost shlédnout snímek děkuji HBO.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce