To je úlet ‒ my ledoběžíme! Zkuste s námi megadžedájskou ledoběžku!

7. března 2018 08:33 - Praha

Zima se začíná protahovat a třeba se vám už ani nechce vyběhnout. Ale co si třeba vyledoběhnout? Ledoběžka je příjemným zpestřením monotónních zimních dnů. Pokud jsou tedy podmínky. A ty jsou v posledních dnech opravdu vynikající. Seveřané se přou, zda je ledoběžka starší než brusle. Možná ano, možná ne, ale na tom pramálo sejde. A že jste o ní nikdy neslyšeli? Není se čemu divit, u nás ještě nemá jízda na ledoběžce vybudovanou takovou tradici, zato třeba ve Finsku na ní jezdí v zimě třeba i na nákupy.

kolobezkovyportal.cz

O co jde? O dvě ocelové ližiny spojené v přední části konstrukcí, na kterou jsou upevněna řídítka. Prostě koloběžka na led ‒ až na to, že místo jednoho stupátka jsou tady dvě. Stojíte vždy na úzkém plastovém stupátku naraženém na jednu z lyží. Žádná kola, brzdy, převody. V jednoduchosti je síla. Je to stroj určený na led, kterého si však bohužel v našich krajinách užijete jen sporadicky. Proto lze ledoběžku vybavit plastovými lyžičkami a vyrazit s ní také na sníh. Jde to, ale co si budeme namlouvat, led je prostě led.

K čemu je to dobré, zlaté brusle, vyrazím na zimák, říkáte si možná. Jasně, možná máte pravdu. Ale když poprvé vyrazíte třeba na Orlík a na mostu přes Otavu se podíváte do hloubky pod sebou do ledového království vměstnaného do koryta řeky, máte pocit, že vám do teď v životě něco scházelo. Z té ledové samoty a ticha přerušovaného jen písněmi praskajícího ledu vás v mrazu nejspíš nejprve zamrazí, ale pak se poprvé odrazíte a vydáte se vstříc dobrodružství. Pomalu a pohodlně.

V poledne se vylodíte na břeh, zapálíte oheň a k obědu opečete třeba buřta s hořčicí, nebo ti cílevědomější müsli tyčinku bez hořčice. Čaj vás zahřeje zevnitř, plameny se odráží ve sněhu, a teď už víte, že ledoběžka je to pravé! „Nazdaaaar, jak to jde?" konečně první bruslaři v protisměru. „Pod mostem bacha na díry, ale jinak dobrý až k zámku, pak už spíš slabší led a voda," a jede se dál. Pohyb v ledovém království je nádherný, ale samozřejmě je potřeba mít oči na stopkách. Do vody se propadnete lehce a zpátky na led se dostává těžko. Je tedy potřeba být připraven, vybaven a nic nepodceňovat. Tady je pár základních tipů.

Co s sebou na ledoběžkovou výpravu?

♦ Vyprošťovací bodce

Jsou naprosto základní věcí, kterou ale spousta lidí nemá. A to stojí pouhé tři stovky – k dostání jsou na vynikajícím webu věnovanému dálkovému bruslení, který doporučuji pročíst a v době ledové sledovat. Informace odtud a z jejich souvisejících FB stránek jinde nenajdete. K čemu jsou? Hádejte. Led kupodivu klouže. A když se propadnete, nemáte se logicky na ledu čeho chytit a při vylézání neustále sklouzáváte zpět do vody. Bodce jsou pak skvělou pomůckou, prostě zabodnete a vytáhnete se na led.

♦ Hůl

Hůlky, hůl nebo jakýkoliv klacek sebraný cestou v lese jsou taktéž nezbytné. Proč? Přeci kvůli zjišťování kvality ledu. Tady je to hodně o zkušenostech, ale když do ledu bodnete a praskne nebo se objeví voda, je logicky lepší se mu vyhnout. To ale neznamená, že když led neprobodnete, cesta je bezpečná. Právě naopak. Je potřeba sledovat jakékoliv změny v ledu, jeho tloušťku, trhliny, praskliny, vzduchové díry a tak dále. Machři pak určují podle zvuku ledu jeho tloušťku, ale to chce pár odježděných zim.

♦ Házecí šňůra

Šňůra nebo lanko, lano, provázek, prostě cokoliv, co vám kolega hodí a čím vás případně vytáhne. Opravdu k nezaplacení.

♦ Bágl

A ne prázdný. Osobně vozím vše, co mám na sobě, ještě jednou naskládané v igelitových pytlích v batohu. Ono je hezké se z vody vyhrabat, ale když to máte k autu třeba 20 kilometrů ledovým vichrem, můžete se cestou zpět krapet přinastydnout.

♦ Kolega

Asi bych na led nikdy nevyrazil sám. Jak led vydává všelijaké zvuky, je dobré si s parťákem dodávat odvahy, a hlavně vás má případně kdo vytáhnout. V neposlední řadě pak vás má také kdo vyfotit, když se propadnete do ledu. A to se hodí.

♦ Tretry

Toto není bezpečnostní pomůcka, ale další ledoběžková nezbytnost. Ano opravdu potřebujete mít na nohách něco, co neklouže. Hřebíky jsou ideální. Takže atletické tretry a přes ně třeba neoprenové návleky na kolo, nebo alespoň teplé ponožky. Jinak vám totiž zmrznou prsty. Mohou stačit i nesmeky, ale hřebík je prostě hřebík.

♦ Sirky, papír, buřt

Není nutné, ale vylodění na pláž, oheň na sněhu a buřt s hořčicí je skutečně krásný a silný zážitek.

Co když dojde k průseru?

Když se přeci jen propadnete, příručky hovoří o následujícím postupu:

- nepanikařit,
- pokud je k dispozici kolega, nechat se vyfotit,
- nalézt směr, odkud jste k díře přijeli a vylézt tím směrem – led je tam logicky pevnější,
- položit se na hladinu, jako když plavete, a pomocí bodců se vytáhnout na led,
- nejsou-li bodce, pak je potřeba se na led vymrožit pomocí kopu nohama. Ruce by měly být podél těla. Prostě jako mrož. Ale zkoušet bych to nechtěl.
- pokud je kolega, využít jeho. Hlavně jeho šňůru.
- když je fakt zle a nejde nic, položte se rukama na led a čekejte. Třeba omdlíte, ale měli byste k ledu přimrznout a nepotopit se. Alespoň krapet naděje na to, že si vás třeba někdo všimne, než přijde obleva.

Závěrem

Ono to může vypadat, že si z toho dělám legraci, ale opak je pravdou. Jakmile vyjedete třeba na Orlík v době, kdy tam není moc lidí, uvidíte sami, jaký z toho máte pocit. Je to nádhera, ledová samota, ticho prostoupené jen praskavými a třaskavými ledovými zvuky. Ticho plné všelijakých pastí, od trhlin přes dvojáky až po vzduchové kapsle. Je potřeba mít oči na stopkách a uplatňovat zlatou zásadu – když si nejsem jistý, tak tam prostě nelezu... Tak třeba ještě vyjedete. Sportu zdar!

Připraveno ve spolupráci s kolobezkovyportal.cz.

Jan Vlášek, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: