11 důvodů, proč byste měli milovat Kawaučiho

22. dubna 2018 08:39 - Praha

Pokud alespoň občas zabrousíte na naše stránky, určitě jste se s jménem drobného Japonce Jukiho Kawaučiho už setkali. Není to jen a pouze excelentní ryze amatérský běžec, je to i příjemný a skromný člověk se smyslem pro humor. A také ztělesněná ocel jedné z nejpevnějších vůlí, jakou dnes můžete potkat.

 

Profimedia.cz

Tak se také stává, že Kawauči tu výrazně a pro mnohé překvapivě zasáhne do vývoje nějakého maratónu, tu si zaběhá v nějakém vtipném převleku a jen tak mimochodem si odnese nějakou tu medaili nebo zápis do světové knihy rekordů.

♦ „Domnívám se, že v celém Bostonu byste asi nenašli jediného člověka, který si myslel, že vyhraju já," řekl Juki Kawauči na tiskové konferenci po svém letošním bostonském triumfu.

Vítězství z jiné planety: Nakonec Japonec všechny vyškolil

♦ Ještě před svým nejnovějším vítězstvím si Kawauči v Japonsku zaběhl půlmaraton za 1:10:03 ‒ v převleku za pandu. Dokončil jako druhý v pořadí. Jindy byl schopen uběhnout půlmaraton za 66 minut v manažerském obleku ‒ s košilí a kravatou, v sáčku a kalhotách s nažehlenými puky.

♦ Mezi jeho nejpůsobivější rekordy patří světové prvenství v počtu absolvovaných maratónů pod 2:12:00 (těch má 26) a v počtu absolvovaných maratónů pod 2:20:00. Těch má neskutečných 79. A do roku 2020, kdy se v jeho rodné vlasti budou konat olympijské hry, chce toto číslo zvednout na přesnou stovku!

♦ Juki Kawauči na rozdíl od profesionálů trénuje pouze jednou denně. Vícefázové tréninky kvůli své práci nestíhá. O víkendech si dává něco delšího, dlouhý běh kolem 50 kilometrů.

Jako hrdý samuraj! Sponzory nemá, obrovské výsledky ale ano

♦ Kawaučiho matka, sama bývalá atletka, se chlapce rozhodla sama trénovat od raného věku. Už v šesti letech nabíhal kolečka v parku před domem. A každý den musel zlepšit svůj čas. Pokud se mu to nepodařilo, musel si dát jedno trestné kolečko navíc. A když se zhoršil o více jak 60 vteřin, dostal od mámy trestná kola hned dvě. Podobně dopadl i jeho bratr Kuki, dnes rovněž výborný běžec.

♦ Hned první den tohoto roku zvítězil Kawauči na jednom z amerických závodů. Podařilo se mu nejen vyhrát, podat světově nejlepší výkon roku a zapsat se do dějin jako člověk s největším počtem maratónů pod 2 hodiny a 20 minut. Informované jazyky dokonce tvrdí, že při závodní teplotě -23° C šlo o celosvětově nejrychlejší ledový maratón vůbec.

♦ Když v roce 2012 podle svých slov na Tokyo Marathon „selhal" (ano, 14. místo na závodě z nejprestižnější šestky světa považuje Juki za selhání), oholil si podle staré tradice hlavu jako omluvu všem svým přátelům, podporovatelům a fanouškům.

Frajer vyrazil na závody v drahém obleku. Světový rekord překonal o 18 minut!

♦ Kawauči drží kromě jiného také světový rekord v nejkratším rozestupu mezi dvěma maratóny zaběhnutými pod 2:11:00.

♦ V roce 2013 neváhal Kawauči zaplatit ekvivalent svého čtvrtletního platu za letenky do Egypta. Tamní závod vyhrál a jeho výkon se stal nejrychleji zaběhnutým maratónem v zemi vůbec.

♦ Tento 31letý muž za dobu své sportovní kariéry nasbíral tři desítky titulů po celém světě. Jen v předchozím roce zaběhl dvanáct mezinárodních maratónů, z nichž pět vyhrál.

♦ Ve svém volném čase se rád oddává karaoke a zpívá se svojí oblíbenou metalovou kapelou X Japan. Také poslouchá japonskou dívčí skupinu Babymetal. (Schválně si na internetu pusťte třeba oficiální verzi hitu Gimme Chocolate!)

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce