Parádní výkon Vítkové stačil na třinácté místo, triumf slaví slovenské eso Kuzminová

Oslo

Zlepšení o deset míst předvedla česká biatlonistka Veronika Vítková, když ve stíhacím závodě při finále Světového poháru na norském Holmenkollenu dojela třináctá. Body brala také sedmadvacátá Eva Puskarčíková, u níž došlo dokonce k posunu o 24 míst. Stylem start-cíl triumfovala vítězka sprintu Anastasia Kuzminová ze Slovenska.

Veronika Vítková měla do stíhacího závodu z českých biatlonistek nejlepší pozici

„U Vítkové veliká škoda, že po třech položkách s nulou neposlala do terče i poslední dvacátou ránu, což ji připravilo o jistou elitní desítku. Přesto odvedla solidní výkon, už jen tím, jak stabilizovala střelbu i běh. Snad si vyjela účast v nedělním závodě s hromadným startem a dostane tak ještě jednu šanci prodat formu na konci sezony," říkal v České televizi asistent trenéra Jiří Holubec, jehož potěšilo i jedno z nejlepších vystoupení Puskarčíkové v sezoně.

Společně s Finkou Mäkäräinenovou, která si polepšila ze 32. na 8. místo, byly skokankami dne. Naopak Markéta Davidová se trápila, po sedmi chybách na střelnici obsadila až 56. příčku. „Prožila dost nevydařený závod, na druhé ležce nezareagovala na otočení větru oporit nástřelu, a pak už se to s ní vezlo," připustil Holubec.

Poslední sprint biatlonistek v sezoně na Světovém poháru na Holmenkollenu vyhrála slovenská mistryně světa Anastasia Kuzminová a obhájila malý křišťálový glóbus.

Parádní závěr kariéry slovenské hvězdy

Kuzminová ve 33 letech prožívá fantastické loučení. Měla ve stíhačce nejlepší běžecký čas, navíc poprvé v životě odstřílela čtyř položkový závod čistě.

„Plní se mi i poslední sny kariéry, jen ten celkový triumf ve Světovém poháru mi unikne," líčila matka syna Jeliseje a dcery Olivie. „Na Holmenkollen mi zůstanou krásné vzpomínky, vždyť šest z osmnácti vítězných závodů seriálu jsem odjela právě tady," dodala.

Celkovému prvenství se přiblížila Italka Dorothea Wiererová, které 12. místo zajistilo zisk malého křišťálového glóbu za stíhačku. Po odečtu dvou nejhorších výsledků, které se na konci sezony škrtají, má nyní skutečný náskok 23 bodů. I kdyby její krajanka Vittozziová v neděli zvítězila, stačí Wiererové dojet masák na 11. místě a bude slavit jako konečná vítězka Světového poháru.