Rubriky:

Biatlon

Velká sláva pro český biatlon. Kdo ji ještě před érou Koukalové obstaral?

17. března 2020 06:21 - Praha

Zažívala velkou radost. Vítězkou celkového hodnocení Světového poháru se před 30 lety, přesně 17. března 1990, stala biatlonistka Jiřina Pelcová-Adamičková. V tehdejším Československu byla první závodnicí, které se něco takového povedlo. Úspěch to byl mimořádný, ale bez výraznější publicity.

 

Jaroslav Legner/CNC , Profimedia.cz

„Za mé kariéry spousta lidí u nás ještě vůbec nevěděla, co to vlastně biatlon je," vzpomínala před časem Pelcová-Adamičková.

Dnes padesátiletá rodačka z Jablonce nad Nisou od devíti závodně běhala na lyžích. Později přesedlala na biatlon, který jí přišel zajímavější. Úspěšnou kariéru ukončila v roce 1998, chtěla se víc věnovat rodině. To už za sebou měla o dva roky dříve návrat do stopy a na střelnici po mateřské dovolené.

V Norsku vybízí krále Böa: Buď jako Koukalová. Ta byla nejstatečnější

Před tím se stala nejlepší biatlonistkou sezóny 1991/92, na trůn ji posadilo páté místo na ZOH v Albertville. Zaznamenala i další triumfy. Je mimo jiné i mistryní světa z roku 1993 ve štafetě, z MS má pak ještě dva bronzy - z let 1989 (štafeta) a 1992 (družstva).

Gabriela Koukalová na archivním snímku.

Vlastimil Vacek, Právo

Celkovým triumfem ve SP ji až o dlouhých 26 let později napodobila Gabriela Koukalová, kterou kdysi v Jablonci stihla zaregistrovat už jako malou šikovnou holčičku. „Gabče nesahám svými výkony ani po kotníky," nešetřila pak komplimenty Pelcová-Adamíčková k nástupkyní. Později už se podobnému výsledku v celkovém pořadí SP v českých barvách nikdo ani nepřiblížil.

„Pro mě je právě Jiřinka tou Paní biatlonistkou," vrátila chválu Koukalová, která už mezitím také vyklidila biatlonové pozice, ale biatlon se souputníky z reprezentace dostala do povědomí české fanouškovské veřejnosti.

„Dneska už je to úplně o něčem jiném, než když jsme závodily my. Navíc není srovnatelný ani zájem, teď se na tento sport chodí dívat lidi do hospod," srovnala Pelcová-Adamíčková svoji éru s tou současnou.

vap, kez, ČTK, Sport.cz