Rubriky:

Biatlon

Norští bratři nezvládli stojku, cesta k triumfu se otevřela Lägreidovi. Premiérové body urval Štvrtecký

9. ledna 2021 14:32 - Oberhof
(Aktualizováno: 9. ledna 2021 15:55)

Byla to i ve stíhačce velká jízda norských biatlonistů, znovu nepustili nikoho na stupně vítězů. Jedenáctý závod letošního Světového poháru vyhrál ale nakonec Sturla Holm Lägreid, když k prvenství mířící jeho krajané a bratři Tarjei i Johannes Boe doplatili na selhání při střelbě vstoje. Maličký důvod k radosti měl i Jakub Štvrtecký, jenž se polepšil o šest míst na 35., za což bral premiérových šest bodů do celkové klasifikace.

 

Petr Slavík/Český biatlon

Už při sprintu norští biatlonisté dominovali, v jejich režii se odehrála i celá stíhačka. Z prvního místa startující Johannes Thingnes Boe ale musel hned po první položce kroužit po trestném kole, a tak se před něj dostal starší bratr Tarjei.

Za nimi figurovali s odstupem dvaceti vteřin krajané Lägreid a Dale. Druhá ležka pak rozdělila sourozeneckou dvojici, protože J. Boe znovu udělal jednu chybu a střelnici opouštěl ve společnosti dalších dvou Norů.

Jakub Štvrtecký při střelbě.

Vlastimil Vacek, Právo

Na třetí položce potkal se žlutým číslem startujícího lídra SP ale střelecký kolaps, J. Boe netrefil hned pět terčů a propadl se až na 10. místo. Obsazení pódia ale zůstávalo čistě norské, i když poslední zastávka na střelnici, kde se hodně točil vítr, zamíchala pořadím.

Lägreid nakonec své čtvrté prvenství v této zimě uhájil před Dalem. T. Boe, jenž přijel na poslední stojku jako lídr, ale napodobil bratrovo selhání. Přes tři trestná kola ale přece jen bral bronz. Johannes byl v cíli až osmý, když si celkově během stíhačky přidal vinou střelckých chyb 1050 metrů navíc.

Z české mužské reprezentace zdecimované koronavirovou nákazou se do stíhačky kvalifikovali jen dva biatlonisté. Jakub Štvrtecký, jemuž utekl bodový zisk ze sprintu pouze o necelou vteřinu, šel sice po úvodní ležce na trestné kolo, ale další dvě položky dal čistě a statečně se tak rval o umístění mezi třicítkou nejlepších. Jeho poslední zastávku na střelnici však provázely dvě chyby, přesto výborným během uhájil bodované 35. místo.

Davidová si ve skvělé rozjeté stíhačce odstřelila bronzovou naději

„Kuba odjel slušný závod, žádnou ránu zbytečně nezahodil a body si za tu práci v tréninku zaslouží. Řekl si o důvěru pro nedělní smíšenou štafetu, k níž dorazí z tréninkové přípravy v Obertilliachu náš nejzkušenější závodník Ondřej Moravec," hodnotil trenér Ondřej Rybář. Milan Žemlička jel stíhačku Světového poháru teprve podruhé v kariéře a dokázal se zlepšit o osm míst oproti startu.

V neděli čekají biatlonisty v Oberhofu ještě dva mixy, o přesném složení české dvojice i kvarteta pro štafetu se teprve trenéři rozhodnou. Individuální závody SP pak pokračují na stejném místě už ve středu, kdy jedou muži 10 km.

Štafety, které startují už v 11.45 h, pojede 24 zemí a Česko nahlásilo sestavu Jislová, Davidová, Moravec, Štvrtecký. Do smíšeného závodu dvojic zasáhne od 14.40 h celkem 27 párů, včetně českých reprezentantů Puskarčíkové s Mikyskou.

Světový pohár biatlonistů v Oberhofu - stíhací závod mužů na 12,5 km:
1. Lägreid (Norsko) 36:01,8 (2)
2. Dale (Norsko) +15,6 (2)
3. T. Boe (Norsko) +25,4 (3)
4. F. Claude (Francie) +30,7 (2)
5. Hofer (Itálie) +36,4 (4)
6. Fak (Slovinsko) +41,2 (1)
7. Samuelsson (Švédsko) +45,4 (2)
8. J. Boe (Norsko) +46,1 (7)
------
35. Štvrtecký (ČR) +2:43,3 (3)
49. Žemlička (ČR) +4:38,3 (2)
Stav SP (po 11 závodech):
1. J. Boe (Norsko) 522
2. Lägreid (Norsko) 481
3. Dale (Norsko) 434
4. T. Boe (Norsko) 423
5. Samuelsson (Švédsko) 403
6. Jacquelin (Francie) 379
7. Ponsiluoma (Švédsko) 349
8. Fillon-Maillet (Francie) 339
-----
22. Krčmář (ČR) 169
29. Moravec (ČR) 109
68. Štvrtecký (ČR) 6
76. Krupčík (ČR) 1
kez, Sport.cz, Právo

Časová osa: Biatlon

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.