Rubriky:

Bojové sporty

Lukáš Krpálek to dokázal! Je mistrem světa!

31. srpna 2019 08:08 - Praha
(Aktualizováno: 31. srpna 2019 17:56)

Na kontě měl dosud tři medaile z mistrovství světa z nižší váhové kategorie. Dnes Lukáš Krpálek dosáhl na první velkou světovou medaili po přechodu do té nejtěžší - a rovnou na zlatou! Ve finále po dlouhém boji porazil domácího Hisajošiho Harasawu, který dostal třetí napomenutí za pasivitu.

 

Vít Šimánek, ČTK

Se stříbrným olympijským medailistou z Ria Harasawou se Krpálek utkal poprvé v životě. Po minutě a půl už měl na kontě dvě napomínání, ale pak převzal aktivitu. V prodloužení několikrát dostal japonského soupeře na zem, a i když nedokázal předvést bodovanou techniku, převaha mu vynesla titul. Po třech minutách a 50 sekundách prodloužení rozhodčí potřetí v zápase Harasawu napomenul a Krpálek se mohl radovat.

Cesta za zlatem

V prvním kole měl Lukáš Krpálek volný los a ve druhém porazil na ipon Srba Žarka Čuluma.

Lukáš Krpálek ve čtvrtfinálovém souboji s Royem Meyerem na MS.

Issei Kato, Reuters

 

Proti zavalitému Čulumovi, který je o několik desítek kilogramů těžší než český reprezentant, Krpálek podle plánu zaútočil v závěru. Minutu před koncem zápasu dostal soupeře na zem a škrcením ho donutil zápas vzdát. Porazil ho tak i ve třetím vzájemném zápase.

Pak na Krpálka čekal dvaadvacetiletý Mirmamadov, který překvapivě porazil pátého muže loňského MS Bekmuroda Oltibojeva z Uzbekistánu, český judista si s ním však poradil a na MS postoupil do čtvrtfinále.

Do třetice všeho dobrého

V něm se utkal s osmým mužem světového žebříčku Royem Meyerem z Nizozemska. Oba předchozí vzájemné duely vyhrál český judista a jinak tomu nebylo ani dnes. Český reprezentant sice žádnou techniku nedotáhl do konce a zápas dospěl do zlatého skóre, ale v něm dostal Meyer třetí napomenutí, což znamenalo Krpálkovo vítězství.

O postup do finále se utkal s osmnáctiletým talentem Korejcem Kim Min-čongem, kterému po vypjatém a vyrovnaném soboji oplatil porážku ze semifinále turnaje Grand Prix v Číně. Krpálkovi se povedlo zvítězit v nastavení na ipon a ve finále ho čekal přemožitel světové jedničky Gurama Tušišviliho, Japonec Hisajoši Harasawa. Po dlouhém boji, zvítězil český reprezentant v nastavení a mohl se radovat z titulu mistra světa.

Lukáš Krpálek v souboji s Hisajošim Harasawou na MS.

Issei Kato, Reuters

V ikonické hale Budókan, kde se za rok uskuteční olympijský turnaj, Krpálek získal první medaili z MS po přechodu do nejtěžší kategorie. Loni byl na světovém šampionátu pátý. Bronzové medaile dnes vybojovali Korejec Kim Min-čong a Nizozemec Rey Meyer, které Krpálek porazil na cestě do finále. Na turnaji chyběl desetinásobný mistr světa a největší hvězda této kategorie Teddy Riner z Francie.

Český reprezentant Lukáš Krpálek se raduje z vítězství ve finálovém utkání s Japoncem Hisajošim Harasawou.

Vít Šimánek, ČTK

bp, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Bojové sporty

Filtr článků - Bojové sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.