Kašlu na kecy o nejlepším bojovníkovi. Velebení není potřeba, život je o vychutnávání, vzkazuje Procházka

14. července 2020 18:44 - Praha

Nenudí. Jiří Procházka je mužem několika tváří. Při zápasech má svůj divoký a infarktový styl, kde žije přítomností. Jen boj, okolní svět vypnut. Po nesmlouvané K.O. výhře v UFC netouží po slávě, přeje si, aby si fanoušci užívali MMA jako bojový sport. Tvrďák, který pomáhá a chce se zapojit do pomoci potřebným. Po zápase hned odepisuje rodině, že je v pořádku. Nechce žádné velebení, chce udělat radost těm, kteří ho sledují. „Chci předávat jen svůj čin v kleci. To chci, aby lidi viděli, kašlu na kecy o slávě,“ odmítá nálepku nejlepšího českého MMA zápasníka.

Sport.cz

Jak hodnotíte svůj debut v UFC?

Hodnotím ho pozitivně, vítězství. Na další zápas odstraníme chyby a jedeme dál. Teď je všechno splněný. Když to shrnu pár slovy. Spontánní rvačka, hodně hra, na kterou jsme sázeli a vyplatilo se.

Můžete říct, jak reagovali trenéři po prvním divokém kole?

Myslím, že už neměli tolik nervy, už si na to zvykli. Chápou, že tohle ke mně patří, patří to k boji. Nelze lpět úplně na všem, to je můj úkol, jejich úkol je mě tam doprovázet věcmi, které mě mohou doplnit, a to se splnilo.

Střepy pro štěstí. Jiří Procházka pojal přípitek po návratu z vítězného debutu v UFC svérázně

Sport.cz

Proti ranám soupeře jste šel riskantně, v podstatě bez krytí, souhlasíte?

Takhle zápasím, mám takový styl, jedině takhle se cítím naplno živý, naplno zranitelný a jedině takto můžu soupeře dostat.

Co bude dál?

Mám nějaké povinnosti, pak si trochu užiju, je co slavit, konečně jsem v UFC. Pak se postupně začneme připravovat na další zápas.

A co dovolená?

Ještě nevím, je spousta míst, která mě na světě lákají. Viděl jsem film Sonic, kde má Jim Carrey bucket list, kde má věci a místa, která chce za život navštívit. Tohle jsem si ještě nenapsal, na tohle se musím teď zaměřit. Rád bych se podíval na nějaký zajímavý ostrov.

Famózní vstup do UFC! Procházka poslal Švýcara k zemi po tvrdém K.O.

Výsledek z Abú Zabí vám zajistil velkou pozornost fanoušků i médií. Vnímáte zvýšený zájem?

Vím, že to je nezbytná součást cesty. Vím, že mám lidem co nabídnout a oni to touží vidět. Budu se jim to snažit co nejsyrověji zprostředkovat, co nejreálněji. Mám radost, že to lidi zasahuje, o kterých bych to fakt neřekl, to jsou pěkný odezvy. Rodině odepisuju hned po zápase, ty ujišťuju, že jsem v pořádku. Tohle jsou hezký chvíle.

Poslední roky se hovořilo o vás a UFC. Jak hodnotíte tento krok?

Jde o životní krok, UFC bylo vzorem, teď jsem tam, teď začíná super jízda. Do konce roku bude určitě další zápas.

Dostavila se vnitřní euforie po prvním duelu v UFC?

Ani ne. Jediný zadostiučinění, který jsem pocítil, že jsem potěšil lidi v České republice, kteří za mnou stáli a hnali mě do UFC, abych tam těm lidem čelil. Když přišel Oezdemir, ozvalo se strašně bubáků a strašáků a já si říkal, dyť já tohoto týpka zvládnu, snadno... ono by to šlo, kdybych nedělal koniny.

Jak se staví UFC klec na pláži v Abú Zabí?

UFC

Jak vnímáte chválu okolí?

Jeden den jste nejlepší, druhý den nejhorší. Snažím se dlouhodobě předávat něco svého, s čím se můžou lidi spojit. Chci předávat jen svůj čin v kleci. To chci, aby lidi viděli, kašlu na kecy o slávě, to nechám na lidi. At se podívají na zápasy, ať si je užijí, mé pohyby, umění, které chci předvádět. Není to o velebení, to není potřeba. Život je o vychutnávání. Chci, aby si lidi vychutnali, co má bojové umění dávat.

A časem titulový zápas...

Nad tím jsem ještě neuvažoval, nad touhle otázkou. Prvně bych chtěl vyhrát aspoň tři zápasy, než bych nad touto otázkou začal přemýšlet. Máme dobrou pozici, dobrý soupeře a nad těmi chceme zvítězit. Když to klapne, tak se touto otázkou můžu zabývat.

Za K.O. jste vyfasoval speciální bonus v hodnotě 50 tisíc dolarů. Co s ním zamýšlíte?

Mám soustu věcí, které musím ještě poplatit, mám peníze kam směřovat. Určitě bude oslava. Rád bych se angažoval (charita). V poslední době se mi naskytla možnost se angažovat, to mi přijde smysluplný.

lik, jab, Sport.cz

Časová osa: Bojové sporty

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.