České hráčky curlingu poprvé postoupily na mistrovství světa

16. prosince 2006 14:39 - BASILEJ

České reprezentantky si poprvé v historii zajistily účast na mistrovství světa v curlingu, které bude v příštím roce hostit japonské Aomori. Na evropském šampionátu, na němž obsadily v elitní divizi A osmé místo, vyhrály i druhé barážové utkání o postup s vítězkami divize B Rakušankami a sérii ukončily. Rakouský tým porazily 10:9, v úvodním pátečním duelu zvítězily 8:5.

Mužům, kteří se do baráže dostali jako vítězové "béčka", se reprezentační kolegyně napodobit nepodařilo. Poté, co vyhráli úvodní páteční barážový zápas nad Dánskem, svůj úspěch zopakovat nedokázali. Osmému týmu z "áčka" nejprve podlehli 6:12 a rozhodující třetí duel pak prohráli 7:8 až v dodatečném, jedenáctém endu.

České hráčky zářily spokojeností a označily dnešek za největší den v historii českého curlingu. "Máme výborné pocity. Je to pro nás nejlepší mistrovství Evropy, jaké jsme kdy odehrály," řekla v telefonickém rozhovoru s ČTK jedna z hráček Karolína Pilařová. "Poprvé jsme se dostaly na svět, navíc se ještě nikdy nestalo, aby se oba výběry sešly ve skupině A," připomněla postup mužské reprezentace mezi elitu.

Podle Pilařové hnala Češky za historickým úspěchem především silnější touha po vítězství, než jakou měly soupeřky. "Asi jsme měly prostě větší chuť po postupu. Rakušanky jsou sice zkušené, ale byly zřejmě unavenější, protože sehrály šest zápasů za dva a půl dne," prohlásila Pilařová.

Mírné problémy její spoluhráčky postihly pouze na začátku pátečního zápasu, než si zvykly na jinou halu. "Rakušanky v ní hrály od začátku, takže to pro nás bylo chvíli obtížnější. V prvních endech jsme trochu bojovaly s ledem," uvedla Pilařová.

Oslav bude spousta

České curlerky poslaly do baráže o světový šampionát výhry nad Dánskem, Nizozemskem a hlavně obhájkyněmi titulu Švédkami. "Přesto si myslím, že to vítězství nad nimi nebylo až tak úplně nečekané. Předtím jsme s nimi prohrály o jeden kámen, takže jsme věděly, že je můžeme porazit," uvedla Pilařová, podle níž pomohly národnímu týmu účasti na několika turnajích Světového poháru. "Získaly jsme díky nim více zkušeností a sebevědomí."

Češky hned po zápase zašly na oběd a plánují prý i další oslavy. "Nikdo z nás si asi brzo lehnout nepůjde. Budeme slavit tady v Basileji, po příjezdu domů a pak i o Vánocích," pověděla se smíchem Pilařová.

Titul evropských šampionek získaly poprvé v historii Rusky, které ve finále porazily Itálii 9:4. Bronz patří domácím Švýcarkám. Zlato v soutěži mužů vybojovali Švýcaři, kteří v dodatečném endu porazili Skotsko 7:6. Třetí jsou Švédové.

ŽENY - finále:
Rusko - Itálie 9:4.
ŽENY - baráž o MS:
ČR - Rakousko 10:9 (konečný stav série 2:0).
Konečné pořadí: 1. Rusko, 2. Itálie, 3. Švýcarsko, 4. Skotsko, 5. Německo, 6. Švédsko, 7. Dánsko, 8. ČR, 9. Norsko, 10. Nizozemsko.
MUŽI - finále:
Švýcarsko - Skotsko 7:6 v prodl.
MUŽI - baráž o MS:
ČR - Dánsko 6:12 a 7:8 v prodl. (konečný stav série 1:2)
Konečné pořadí: 1. Švýcarsko, 2. Skotsko, 3. Švédsko, 4. Německo, 5. Norsko, 6. Finsko, 7. Francie, 8. Dánsko, 9. Irsko, 10. Wales.

ČTK

Časová osa: Ostatní sporty

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.