Rubriky:

Ostatní sporty

Tragická nehoda italské legendy: Je to zlé, velmi zlé, popsal děsivé okamžiky nešťastný řidič

26. června 2020 09:33 - Praha

Jeho život je stále v bezprostředním ohrožení. Bývalý pilot formule 1 a čtyřnásobný paralympijský vítěz Alessandro Zanardi bojuje v nemocnici v Sieně o život. Tragická nehoda italské legendy se stala minulý pátek, kdy se jeho handbike srazil s protijedoucím náklaďákem. Jak celá nešťastná událost probíhala, popsal pro italská média řidič Marc. C.

 

Fabrizio Bensch, Reuters

Život se s třiapadesátiletým Alexem Zanardim nemazlí. V roce 2001 utrpěl během závodu americké série CART na okruhu v Lausitzringu v Německu těžkou nehodu, po které mu byly amputovány obě nohy. Ani to mu však nezbránilo pokračovat v kariéře, když se speciálně upraveným autem závodil v kategorii sportovních vozů WTCC, ve které dokonce vyhrál čtyři závody.

Jeho další kroky směřovaly na paralympiádu. A dařilo se mu náramně. Z Londýna 2012 a Ria 2016 si dohromady přivezl čtyři zlaté medaile v kategorii handbiků.

Foto z nemocnice. Tati, čekám na tebe, píše syn zraněné legendy F1

A právě štafetový závod handbiků nedaleko Pienzy v Toskánsku, se mu stal osudným, když se v mírném klesání srazil s nákladním vozem. Kromě četných zlomenin utrpěl vážné zranění hlavy a jeho další stav zůstává krajně nejistý.

"Zákrok proběhl podle plánu, ale stav, v jakém pacient dorazil, byl nanejvýš kritický. Utrpěl rozsáhlé trauma v obličejové části lebky," konstatoval operující lékař Giuseppe Oliveri.

Lékař Sabino Scolletta mluví s novináři o stavu Alexe Zanardiho

Alessandro La Rocca, ČTK/AP

Pořád to mám před očima

K tragédii se vyjádřil i řidič nákladního auta. "Na řízení jsem byl naprosto soustředěný. Všechno se stalo strašně rychle, ve zlomku vteřiny. Před očima ten moment mám pořád. Je to zlé, velmi zlé. I když vím, že to nebyla moje chyba." popsal pro italská média nejhorší okamžiky svého života řidič Marc C.

Dopadne jako Schumacher? Legenda F1 bojující o život má naději

"Snažil jsem se dělat, co jsem mohl. Když jsem viděl, že se ke mně přibližuje, strhnul jsem volant úplně doprava. Ale bohužel on dostal smyk a vjel mi přímo pod auto. Myslím na to každou noc, je mi to hrozně líto," dodal zničený šofér, jehož test na alkohol a drogy vyšel negativně.

Zanardi stále zůstává v umělém spánku, podle posledních informací mu hrozí, že přijde o obě oči. Aspoň nějakou naději však lékař Giuseppe Oliveri jeho blízkým dává. "Zdá se, že axonální poškození bylo odvráceno. Zranění jsou méně vážná než v případě Schumachera," odmítá podobnost poranění s legendárním Michaelem Schumacherem lékař.

pan

ČT sport Tour de France - 21. etapa konec
20200920T15:45:00+0200
Tour de France - 21. etapa
Tour de France - 21. etapa
Tour de France - 21. etapa

Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.