Medailové šance pro Ondru rostou, hvězdný Francouz odstoupil

4. srpna 2021 09:14 - Tokio

Francouzský lezec Bassa Mawem si v úterní kvalifikaci na olympijských hrách v Tokiu natrhl biceps a musí na operaci. Přijde tak o čtvrteční finále pro osm nejlepších, kam postoupil spolu se svým bratrem Mickaëlem. Tím by se mohly zvýšit šance české medailové naděje Adama Ondry.

 

Maxim Shemetov, Reuters

Šestatřicetiletý Mawem utrpěl zranění v lezení na obtížnost, závěrečné ze tří disciplín. V rychlosti, kterou vyhrál, měl být ve čtvrtek prvním Ondrovým soupeřem. Pokud Mawem nebude ve finálové osmičce nahrazen, skončí Ondra ve své nejslabší disciplíně nejhůř čtvrtý.

"Musím na operaci a budu šest měsíců mimo. Těch málo sil, co mi zbylo, nechám svému bratrovi, aby nás co nejlépe reprezentoval ve finále," řekl Mawem. Mladší Mickaël se stal nečekaným vítězem kvalifikace, v níž k triumfu v boulderingu přidal třetí místo v rychlosti a jedenácté v obtížnosti.

"Pokud to tak bude a nenastanou nějaké další okolnosti, které by tu situaci změnily, tak to určitá výhoda je. Samozřejmě musí do toho čtvrtfinále nastoupit, i když sám, nesmí také ulít start. Adam to však neřeší, je připraven na všechny varianty a soustředí se na svůj výkon," komentoval v Tokiu vývoj událostí Ondrův trenér Petr Klofáč.

Sportovní lezení má v Tokiu pod pěti kruhy premiéru. Soutěží se v netradiční kombinaci lezení na rychlost, na obtížnost a v boulderingu. Vítězem se stane lezec s nejnižším součinem všech tří disciplín.

Francouzský lezec Bassa Mawem v kvalifikaci

Jeff Roberson, ČTK/AP

ČTK

Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.