Česko - Bělorusko 1:3Euforie zamrzla. Chybující volejbalisté nezvládli bitvu s Běloruskem

Ostrava

Veškerá euforie po premiérovém senzačním vítězství nad Slovinci je pryč. Čeští volejbalisté šli výkonem hodně dolů, vyrobili spoustu chyb a nezvládli možná klíčový zápas ostravské skupiny proti Bělorusům, kterým za 110 minut podlehli 1:3 po setech 20:25, 25:19, 21:25 a 19:25. Postupové vyhlídky domácích reprezentantů se tím pořádně zamotaly, k jejich naplnění nemusí stačit ani případné vítězství nad Černou Horou. Teď už půjde o každý set, nejen na české straně, ale i při vzájemných zápasech celků usilujících o účast v osmifinále.

Český volejbalový reprezentant Milan Moník přihrává míč v zápase ME v Ostravě proti Bělorusku.

Český tým znovu povzbuzovaly téměř tři tisícovky fanoušků, jenže úvodní sadu jako kdyby hráči vůbec nebyli hlavou v zápase. Příliš mnoho jejich útočných akcí končilo v zámezí nebo naivně narážely na běloruský blok. Manko příliš často chybujících domácích volejbalistů narostlo až na šest bodů (12:18) a nenašel se v modrém dresu nikdo, kdo by nepřiznivý vývoj prvního setu zastavil.

Rapidní zlepšení na servisu a hlavně výraznější koncentrace celého českého mužstva nabídly ve druhém setu úplně jinou podívanou. Za trápícího se univerzála Hadravu úspěšně zaskočil Finger, zvedli se smečaři a hlavně národnímu týmu pomohlo pět přímých bodů z podání.

Trenér volejbalové reprezentace České republiky Jiří Novák během zápasu ME proti Bělorusku.

Navíc se agresivním servisem dařilo Bělorusy odtlačit od sítě, čímž měli Vašina či Galabov snadnější cestu k zakončení a trpělivě střádali body. Do koncovky dospělo druhé dějství za jasného českého vedení 22:15, o to už nemohli reprezentanti přijít.

Od třetího setu se vlastně začínalo znovu a bohužel se vrátily problémy domácích. Bělorusko na síti obnovilo účinnou spolupráci Škredova s Babkevičem, což dostávalo českou obranu v poli do potíží. Jakmile hra reprezentantů postrádala důraz, znovu se objevily trable s blokem a skóre se nebezpečně naklánělo ve prospěch soupeře (18:22).

Bělorusům se navíc v koncovce chytil i další dvacetiletý smečař Davyskiba a cestu k zisku setu jim usnadnily i další české chyby. Hráči z lavičky nepomohli výkon zvednout, rozhodovalo se na síti a tam měl soupeř jednoduše navrch. „Nezopakovali jsme kolektivně ani individuálně výkon z prvního zápasu. Se Slovinci jsme si přáli uspět, to se nám hrálo lehčeji. S Běloruskem se od nás výhra očekávala, což kluci neustáli v hlavě," musel připustit trenér Jiří Novák.

Ve čtvrtém setu čeští hráči po šnůře pěti běloruských bodů při podání Škredova nabrali děsivé manko, za stavu 10:18 už byla jejich situace kritická. „Nebylo na čem se chytit, měli jsme horší příjem i blok, naopak soupeři vycházelo prakticky všechno. Jakmile rozjel lépe set, začal hrát uvolněně a my se dostali do křeče," přiznal blokař Oliver Sedláček.