Rubriky:

Ostatní sporty

Živě

Biatlonová legenda žije v Praze

11. listopadu 2004 11:21 - PRAHA

Jako jediný biatlonista v historii získal zlaté medaile na čtyřech olympiádách po sobě. Nyní 57letý Rus Alexander Tichonov působí ve funkci viceprezidenta Mezinárodní biatlonové unie (IBU) a už půl roku žije střídavě v sídle unie v rakouském Salcburku či v Praze.

"Poznal jsem města 58 zemí světa, ale nikde to pro mne nebylo tak fascinující jako u vás. Zlatá Praha je jen jedna a já nechci bydlet v nějakém stříbrném městě. Žijí tu i krásní lidé, mám to tu rád a chtěl bych u vás rozvíjet i některé podnikatelské aktivity. Zatím hledám, kam investovat," říká Tichonov.

Zaplatí přenosy

Ze své kapsy se rozhodl uhradit dvacet tisíc dolarů, aby Česká televize mohla vysílat přímé přenosy z březnového MS biatlonistů v Hochfilzenu. "Lidé v Česku jsou mi hodně blízcí a chci, aby viděli televizně nejatraktivnější zimní sport," zdůrazňuje Tichonov. "Chybí jen formalita podpisu, jen musíme dořešit, zda ty peníze půjdou přes svaz, nebo si udělá kontrakt přímo s televizí," říká šéftrenér českých biatlonistů Pavel Levora a připomíná, že Tichonov osobně podpořil i žádost českého svazu o příspěvek ve výši 30 tisíc dolarů od mezinárodní unie.

Majitel jedné z největších ruských agrofarem si nezvyklá vydání může dovolit. Nedaleko Rostova pěstuje na 19 tisících hektarech půdy kukuřici, slunečnice a pšenici, chová 2500 vepřů, vyrábí těstoviny, mouku. "Dokonce máme vlastní pekárnu, kterou zásobujeme nedaleký dětský domov."

Nosí medailové sako

Za kvalitu svých výrobků získal i vrcholné ocenění zemědělců, Zlatého Oskara. "Jsem zvyklý vyhrávat, mám ze sportu takovou náturu," míní jedenáctinásobný světový šampión Tichonov a s hrdostí obléká své medailové sako: "Všechny své cenné kovy nosím s sebou a mohu se s nimi v každé chvíli potěšit."

Zlaté olympijské medaile sbíral od Grenoblu 1968 až po Lake Placid 1980 Tichonov ve štafetách, z individuálních startů má jen stříbro z her v Sapporu. "Kdybych vyhrával vše, nezbylo by nic na ostatní," vtipkuje vítěz celosvětové ankety o nejlepšího biatlonistu 20. století.

Od biatlonu si odskočil do cestovky

Po skončení kariéry v 80. letech zmizel na šestnáct let z biatlonové scény. "Musel jsem vydělat peníze," říká člověk, který sedm let řídil sovětsko-rakouskou cestovní kancelář. "Těžili jsme z netradiční náplně cest, zaměřovali se na myslivost, rafting nebo rybolov," přibližuje Tichonov, jenž se v roce 1995 stal prezidentem Ruské biatlonové federace a tehdy začala jeho funkcionářská dráha.

"Snažím se dosáhnout co největší popularity našeho sportu. Dvaadvacet let jsem závodil, celý život mám spojený s biatlonem. Na závodech držím palce svým krajanům, při letošním fotbalovém mistrovství Evropy v Portugalsku jsem však fandil Česku."

Přál zlato Šebrlemu

Za hrdinu olympiády v Aténách pak označuje desetibojaře Šebrleho. "Vyhrál nejtěžší disciplínu celého programu, navíc je to hezký, reprezentativní chlap, přál jsem mu vítězství," dodává Tichonov.

Před čtyřmi lety byl doma podezřelý z organizování atentátu na gubernátora, dokonce strávil měsíc ve vazbě. Na rozdíl od svého bratra odsouzen nebyl a po aféře odjel z Ruska "Šlo o politickou hru. Byl jsem úspěšný a populární a vznikl tlak, abych opustil zemi. To už je ale pryč, k minulosti se nechci vracet, domů nyní jezdím svobodně," říká ruský funkcionář, který byl později rehabilitován.

Martin Kézr, Právo

Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.