Rubriky:

Ostatní sporty

Američanka Meissnerová je mistryní světa v krasobruslení

25. března 2006 23:49 - Calgary

Mistryní světa v krasobruslení se v sobotu stala šestnáctiletá Američanka Kimmie Meissnerová. V kanadském Calgary díky nejlepší volné jízdě o více než osm bodů porazila stříbrnou Fumii Suguriovou z Japonska. Až třetí v poslední soutěži šampionátu skončila vedoucí žena po krátkém programu, další Američanka Sasha Cohenová.

Jednadvacetiletá Cohenová se mistrovství světa zúčastnila jako jediná z olympijských medailistek a byla největší favoritkou soutěže. Ve volné jízdě, do níž nastoupila jako první závodnice z nejsilnější skupiny, však čistě předvedla jen tři trojité skoky.

Při několika dalších dopadla na obě nohy, a když se k tomu přidal pád u trojitého salchowa, musela na zlatou medaili zapomenout. Rozhodčí stříbrné medailistce z olympiády i z posledních dvou světových šampionátů dali nejvyšší známku za programové komponenty, díky níž získala alespoň svou první bronzovou medaili.

Cohenová už nebrečela

Další z jedinečných šancí si tak Cohenová nechala proklouznout mezi prsty. "Před pár lety bych kvůli tomu brečela, ale teď už ne. Slzy mi nepomůžou, spíš to, kdybych konečně pochopila, kde se zase stala chyba," řekla novinářům. Medaile prý už dávno nejsou tím cílem, za kterým jde. "Důležitý je pro mě hlavně výkon, a ten byl špatný. Holt si mě lidi nebudou pamatovat jako tu, co vyhrála hodně soutěží," dodala.

Životní výkon při svém debutu na světovém šampionátu předvedla Meissnerová. Jako jediná ze všech krasobruslařek do volné jízdy zařadila dvě obtížné kombinace dvou trojitých skoků a na samý závěr programu přidala trojkombinaci dvojitého axela s dvojitým toeloopem a dvojitým rittbergerem. Ve volné jízdě si téměř o devatenáct bodů vylepšila osobní maximum a po šestém místě z olympijských her se hned při své první sezoně mezi seniorkami mohla radovat ze světového titulu.

Suguriová udržela druhou příčku

"Loni jsem byla ještě moc mladá a nemohla na mistrovství startovat. No a dneska stojím na stupních vítězů, je to zvláštní. Ale vyšel mi hned první skok, tak jsem si řekla, že by to mohlo dobře dopadnout," uvedla mladičká Američanka.

Stříbrnou pozici po krátkém programu udržela Suguriová. Pětadvacetiletá Japonka v jízdě za klavírního doprovodu Sergeje Rachmaninova zařadila místo trojitého salchowa jen jeho dvojitou variantu a navíc chybovala při dopadu druhého trojitého flipu. Kvůli nižším známkám za technickou obtížnost jízdy nestačila na Meissnerovou, ale Cohenovou nakonec porazila o 86 setin bodu.

Třetí nejlepší volnou jízdu večera předvedla Ruska Jelena Sokolovová, ale po pokažené kvalifikaci jí to stačilo jen na čtvrtou příčku. Zklamáním skončil šampionát pro domácí Joannie Rochetteovou. Po prvenství v kvalifikaci a pátém místě z krátkého programu mohla útočit na medaili, ale volná jízda se jí nepovedla a v konečném součtu obsadila až sedmou příčku.

Výsledky:
1. Meissnerová (USA) 218,33, 2. Suguriová (Jap.) 209,74, 3. Cohenová (USA) 208,88, 4. Sokolovová (Rus.) 202,27, 5. Nakanová (Jap.) 195,65, 6. Meierová (Švýc.) 195,11.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty