Rubriky:

Cyklistika

Žádný doping. Froome nedostane trest za vyšší množství léku na astma

2. července 2018 11:45 - Paříž

Britský jezdec Chris Froome nedostal za překročení povoleného množství léku na astma od mezinárodní cyklistické unie UCI žádný trest. UCI dnes uvedla, že se přiklonila k závěru Světové antidopingové agentury WADA, podle níž nejde o dopingový nález. Pořadatelé nadcházející Tour de France následně prohlásili, že nebudou Froomeovi bránit ve startu.

 

Christophe Ena, ČTK/AP

Froome po etapě na loňské zářijové Vueltě ve svém vzorku moči dvojnásobně překročil povolenou koncentraci salbutamolu, na jehož užívání musejí mít cyklisté s astmatem zvláštní povolení. Salbutamol totiž kromě léčby astmatu dokáže zvyšovat aktivní svalovou hmotu.

A sporná je podle některých názorů už jeho pomoc při astmatu, kdy otevírá střední a velké dýchací cesty v plicích. Odpůrci argumentují, že z toho sportovec může profitovat při výkonu, nicméně zdravotnické studie prokázaly, že jde o sporný názor a velmi diskutabilní téma.

UCI však poté slavného britského jezdce nechala závodit, což v cyklistickém světě vyvolalo vlnu kritiky. Froome tak mohl vítězstvím na květnovém Giru d'Italia zkompletovat jako sedmý cyklista v historii triumfy na všech Grand Tours.

Proti třiatřicetiletému Froomeovi se v minulých dnech postavili i pořadatelé Tour de France, kteří mu chtěli zakázat účast v letošním ročníku. Na základě dnešního rozhodnutí UCI však změnili názor a uvedli, že sobotnímu startu čtyřnásobného vítěze slavného závodu a obhájce titulu nic nebrání.

"Celou proceduru jsme začali před třemi týdny, když jsme avizovali, že start Chrise Froomea na Tour de France by mohl poškodit reputaci závodu. Jenže teď, kdy ho UCI očistila, není důvod jeho účasti bránit. I tak si ale myslím, že pravidla by se měla změnit - pokud dojde k takovému nálezu, jezdec by měl být dočasně suspendován," prohlásil ředitel nejslavnějšího cyklistického závodu světa Christian Prudhomme.

Froome i jeho stáj Sky od počátku tvrdili, že se cyklista ničeho špatného nedopustil. Tým argumentoval, že ve Froomeově případě nejde o pozitivní dopingový test, ale o nestandardní nález předepsaného léku. "Nikdy jsem nepochyboval, že to takhle dopadne, ale to dlouhé období nejistoty bylo hodně těžké. Jsem velmi rád, že mě UCI očistila a celý případ skončil. Není to důležité rozhodnutí jen pro mne a můj tým, ale i pro celou cyklistiku," řekl britský jezdec.

UCI, která případ vyšetřovala, obdržela v minulém týdnu konečné stanovisko expertů WADA. "Agentura nás informovala, že vzhledem ke specifickým okolnostem případu nepovažuje výsledek zkoušky pana Froomea za pozitivní dopingový nález. UCI se na základě toho rozhodla vyšetřování ukončit," uvedla cyklistická unie na svém webu.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika