Yates setřásl Valverdeho a míří na Vueltě za vítězstvím

La Rabassa

Lídr cyklistické Vuelty Simon Yates najel v 19. etapě s cílem v Andoře více než minutu na průběžně druhého Alejandra Valverdeho a udělal výrazný krok k premiérovému vítězství na Grand Tour. Horskou etapu o délce 154,4 km vyhrál Francouz Thibaut Pinot, Brit Yates dojel druhý.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih 19. etapy VuletyVideo: sntv

Před sobotní rozhodující etapou zvýšil Yates náskok před Španělem Valverdem na 1:38 minuty. O dalších 20 sekund zpět je třetí Nizozemec Steven Kruijswijk.

Yates demonstroval svou sílu v závěrečném dlouhém stoupání na vrchol průsmyku La Rabassa. V červeném trikotu jedoucí Brit sám bez pomoci kolegů z týmu Mitchelton-Scott nastoupil deset kilometrů před cílem a roztrhal skupinu favoritů. Strojovým tempem za sebou nechal všechny soupeře až na Pinota, s nímž už v závěrečných desítkách metrů o etapové vítězství nebojoval.

"Cítil jsem se dobře. Tým odvedl zase skvělou práci, a protože mi to jelo, zkusil jsem to sám," uvedl Yates. Na Francouze v cíli ztratil pět sekund, což ho ale nemuselo mrzet, neboť získal minutu a sedm sekund na Valverdeho, jenž nebyl schopen reagovat na jeho nástup.

Před nedělním dojezdem do Madridu určí vítěze Vuelty sobotní 20. etapa v Andoře s šesti těžkými stoupáními včetně závěrečného výstupu nejtěžší kategorie do cíle na Coll de la Gallina. "Dám si na zítřek rozhodně pozor. Ještě zdaleka není konec," uvedl Yates před etapou, v níž cyklisté budou muset nastoupat zhruba 4000 metrů.