Rubriky:

Cyklistika

Po Ewanově prohřešku slavil v Austrálii první triumf Philipsen

19. ledna 2019 07:56 - Strathalbyn

Dvacetiletý belgický cyklista Jasper Philipsen si v páté etapě Tour Down Under připsal první vítězství ve WorldTour. Pomohl mu k tomu trest původně prvního Australana Caleba Ewana, kterému rozhodčí výhru odebrali za to, že v cílové rovině při formování jezdců před hromadným finišem vrazil právě do Philipsena hlavou.

Video již není dostupné

sntv

"Musím rozhodnutí jury akceptovat, i když s ním nesouhlasím. Chtěl jsem celý peloton uchránit od pádu. Komisaři se na to ani trochu nedívají z našeho pohledu," řekl Ewan, který byl přeřazen na konec hlavního pole a obsadil v etapě 83. místo.

Zhruba deset kilometrů před cílem upadl vedoucí jezdec průběžného pořadí Novozélanďan Patrick Bevin, ale s krvavými šrámy a naraženými žebry dorazil do cíle ve stejném čase jako vítěz. Po etapě putoval do nemocnice na vyšetření, které vyloučilo zlomeniny a vnitřní zranění. Pokud v neděli ráno projde testy na otřes mozku, bude moci v závodě pokračovat. Před závěrečnou etapou má náskok sedmi sekund na obhájce prvenství Daryla Impeyho z JAR.

"Bylo to hektické. Každý si snažil vytvořit dobrou pozici a pak dochází k pádům. Ale tak to v cyklistice chodí," komentoval závěrečné kilometry Philipsen.

Z dodatečně přiznaného vítězství byl trochu v rozpacích. "Vždycky je to lepší, když vyhrajete a můžete u toho zvednout ruce nad hlavu. Ale jsem ještě mladý, tak se snad opravdového vítězství dočkám. Budu se o to snažit," řekl belgický mladík, za kterým skončil trojnásobný mistr světa Slovák Peter Sagan.

Cyklistický závod Tour Down Under (WorldTour) - 5. etapa (149,5 km):
1. Philipsen (Belg./SAE Team Emirates) 3:37:00,
2. Sagan (SR/Bora-hansgrohe),
3. Van Poppel (Niz./Jumbo-Visma),
4. Debusschere (Belg./Kaťuša),
5. Viviani (It./Deceuninck-Quick-Step),
6. Bauhaus (Něm./Bahrajn-Merida) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Bevin (N. Zél./CCC) 17:00:25,
2. Impey (JAR/Mitchelton-Scott) -7,
3. L. L. Sánchez (Šp./Astana) -16,
4. Gibbons (JAR/Dimension Data),
5. Polanc (Slovin./SAE Team Emirates),
6. Guerreiro (Portug./Kaťuša) všichni -26.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika