Tlačenice v sedmdesátce mu dobře neudělala. Jaký je ostrý návrat po více než roční pauze?

1. února 2019 13:00 - Praha
(Aktualizováno: 1. února 2019 13:15)

Bezmála pět set dnů čekal na návrat do závodního pelotonu. Český cyklista Petr Vakoč absolvoval ostré soutěžní kilometry v sedle kola v říjnu 2017, následně jej na rok vyřadila těžká zranění po střetu s kamionem při soustředění v JAR v lednu 2018. Nyní se při závodě Vuelta San Juan vrátil na nejvyšší scénu.

 

Foto Deceuninck Quick Step - Sigfried Eggers

Jak se šestadvacetiletému jezdci formace Deceuninck Quick Step při etapovém klání v Argentině daří? Jaké jsou jeho úkoly v rámci týmu? A zvládá po dlouhém výpadku všechny stresové situace?

O prvním závodním dnu

"Bylo to super. Hned po startu jsem naskočil do závodního módu. Mým hlavním úkolem v úvodu bylo pokrývat úniky, které týmu nevyhovovaly. Následně jsem začal tahat a držel jsme ztrátu na uprchlíky v přijatelné míře. Většinu dne jsem prožil na špici. Byl jsem velice platným členem týmu. Přestože únava se do volného dne kumulovala i ve čtvrté etapě jsem byl schopný podat velice dobrý výkon, což mě potěšilo."

O stresových situacích

"Když se první den sjíždělo v sedmdesátikilometrové rychlosti z kopce a došlo na boj o pozice, necítil jsem se úplně komfortně. Projevil se delší závodní výpadek. Stresovým situacím musím ještě navyknout. Každopádně bylo příslibem, že už za další den jsem se při pohybu v pelotonu cítil mnohem lépe, přišlo mi to přirozenější. S přibývajícími závodními dny bude vše stále lepší."

O návratu v extrémním vedru

"Závod provázejí mimořádně vysoké teploty. Velké vedro mi nedělá úplně dobře. Hodně jsem se snažil v průběhu etap ochlazovat. Druhý den dokonce organizátoři trasu zkrátili kvůli extrémnímu vedru o sedmadvacet kilometrů. Před časovkou se zase nebylo možné rozjet, jak by si člověk představoval, aby nedošlo k přehřátí organismu."

O časovce

"Třetí etapu tvořila individuální časovka po rovině. Jelo se na normálních kolech, což jsem zažil vůbec poprvé. K dispozici jsme měli jen zadní disk a aerodynamické helmy. Jel jsem na maximum, abych měl porovnání s ostatními závodníky. Šlo o zajímavý test výkonnosti. Ztratil jsem pětasedmdesát vteřin, s čímž jsem byl spkojen. Ještě to není úplně ideální forma, ale vypadá to, že všechno jde, jak má."

O radosti z vítězství

"Jako tým jsme vyhráli dvě etapy a Julian Alaphilippe drží dres vedoucí závodníka. Je skvělý pocit podílet se na úspěchu týmu, na dílčích etapových výhrách. K Julianovi mám navíc hodně blízko. Připravovali jsme se společně v Gironě, nyní v Argentině sdílíme jeden pokoj. Po volném dni nás v pátek čeká etapa s dojezdem na kopci, která rozhodne o celkovém vítězi. Doufám, že budeme schopní udržet trikot lídra závodu pro Juliana. V dalších dvou dnech pak budou dojezdy pro sprintery a já chci být stejně platný, jako dosud."

ram, Sport.cz, Právo

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.