Carapaz se po etapové výhře na Giru oblékl do růžového trikotu

Ekvádorský cyklista Richard Carapaz vyhrál díky sólovém úniku krátkou, ale intenzivní horskou 12. etapu Gira d'Italia. Pětadvacetiletý člen týmu Movistar díky druhému etapovému vítězství získal růžový trikot lídra závodu, před Slovincem Primožem Rogličem má nepatrný náskok sedmi sekund.

Richard Carapaz jede pro triumf ve 12. etapě Gira.

Vítěz 4. etapy Carapaz se dnes odpojil od skupiny favoritů v předposledním kopci a i kvůli jejich taktizování si dojel v Courmayeuru na úpatí Mont Blancu pro vítězství s velkým náskokem. Druhý Simon Yates z Británie dorazil do cíle s odstupem 1:32 minuty, sedmičlennou skupinku favoritů přivezl o 22 sekund později Ital Vincenzo Nibali a získal alespoň čtyři bonusové sekundy za třetí místo.

Čtvrtý muž loňského Gira Carapaz se stal prvním ekvádorským lídrem závodu Grand Tour v historii a v čele vystřídal Slovince Jana Polance, jenž dnes na nejlepší nestačil a dojel ve třetí desítce. Jeho krajan Roglič zůstal těsně druhý, z pátého místa na třetí se posunul další adept na výhru Nibali, který na Carapaze ztrácí 1:47 minuty.

Český vrchař Jan Hirt dojel s téměř osmiminutovým odstupem na 33. pozici a v průběžném pořadí poskočil o 21 míst na 29. příčku.

V neděli je na programu méně náročná, ale o to delší 15. etapa v délce 232 km z Ivrey do Coma.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 14. etapa Saint-Vincent - Courmayeur (131 km):