Živě

Horské drama, Alaphilippe dřel, ale ztratil žlutý dres, vede nováček Tour Ciccone

11. července 2019 11:45 - Mylhúzy/Praha
(Aktualizováno: 11. července 2019 17:59)

Belgický cyklista Dylan Teuns vyhrál dramatickou šestou etapu Tour de France, za ním v prvním opravdu horském dějství letošního ročníku skončil jeho parťák z dlouhého úniku Giulio Ciccone z Itálie, nový lídr celkové klasifikace. Francouz Julian Alaphilippe žlutý trikot vedoucího jezdce neudržel, v etapě skončil šestý. Roman Kreuziger skončil jednatřicátý se ztrátou více než tří minut, celkově je osmadvacátý, polepšil si o pět pozic.

sntv

Alaphilippe se v závěru drsného výjezdu na planinu vydal do stíhací jízdy, dřel, vypadalo to, že skončí v etapě třetí a že uhájí vedení v závodě, v závěru ale tempo neudržel.

O šest sekund ho v celkové klasifikaci díky bonifikacím z předposledního kopce i za druhé místo v cíli předstihl nováček závodu Ciccone.

Belgičan Dylan Teuns v cíli šesté etapy Tour.

Christian Hartmann, Reuters

"Je to neuvěřitelný den. Stěží dokážu pochopit, co se dneska stalo. Je to sen každého, kdo miluje cyklistiku," radoval se čtyřiadvacetiletý Ciccone.

Šestá etapa z Mylhúz na Planche des Belles Filles měla na 160 kilometrech sedm vrchařských prémií, z toho čtyři první kategorie, a jezdce donutila sáhnout si na dno sil.

Při závěrečném stoupání se sklonem 24 procent navíc místo asfaltu museli chvíli šlapat i po šotolině.

V etapě dlouho vládlo čtnáct uprchlíků, později zbyli čtyři, nakonec jen dva, kteří si rozdělili první dvě pozice.

Nový lídr Tour de France Giulio Ciccone z Itálie.

Roman Kreuziger přijel na 31. místě se ztrátou tří a půl minuty. "Byla to hodně explozivní etapa, hodně se závodilo, což se čekalo. Byl jsem tam dobře schovaný, šetřil jsem se, co to šlo. Když v závěru zrychlil Bernal, bylo to už přes moji hranici," uvedl Kreuziger v nahrávce pro média. "Ztráta 3:20 není žádná tragédie, i když by to samozřejmě bylo lepší bez ní," dodal zkušený český silničář. Celkově má na čelo tříminutový odstup.

Formu prokázal obhájce celkového prvenství Brit Geraint Thomas, jenž skončil čtvrtý a v průběžném pořadí se posunul na páté místo. Na Cicconeho ztrácí 49 vteřin.

Francouz Julian Alaphilippe ještě ve žlutém trikotu v šesté etapě Tour.

Christophe Ena, ČTK/AP

Hned za Thomasem přijel domácí favorit Thibaut Pinot, jehož do cíle hnaly stovky bouřících fanoušků a jehož jméno bylo opakovaně napsáno na silnici. Naopak naděje dnes zřejmě pohřbil jiný Francouz Romain Bardet, celkově druhý v roce 2016 a o příčku horší předloni.

Po etapě v pohoří Vogézy spíše pro vrchaře budou teď následovat ještě čtyři spíše rovinaté, než přijde první volný den. Ta páteční etapa v délce 230 km povede z Belfortu do Chalon-sur-Saone.

V pelotonu už nepokračuje Patrick Bevin. Novozélandský cyklista stáje CCC odstoupil před dnešní šestou etapou kvůli dvěma zlomeným žebrům. Se zraněním, které si způsobil při pádu už v úterý, ještě absolvoval středeční pátou etapu. Bolesti se ale vystupňovaly a vyšetření odhalilo dvě zlomeniny na levé straně hrudního koše.

Cyklistický závod Tour de France - 6. etapa (Mylhúzy - La Planche des Belles Filles, 160,5 km):

Tour de France 2019

106. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France začíná v sobotu 6. července v Bruselu a vyvrcholí v neděli 28. července v Paříži. Z loňského roku vítězství obhajuje velšský cyklista Geraint Thomas. Z Čechů se letos na startu představí pouze Roman Kreuziger.