Nash byla čtrnáctá v Koksijde a dál vede Světový pohár cyklokrosařek

Kateřina Nash obsadila 14. místo v závodě cyklokrosového Světového poháru v Koksijde a po pátém dílu seriálu stále drží průběžné vedení. Česká reprezentantka si v belgickém písku polepšila o čtyři pozice oproti výsledku z předchozího závodu v Táboře, umístění v desítce z prvních tří startů sezony ale nezopakovala. Závod vyhrála Ceylin del Carmen Alvaradová, dominikánská rodačka závodící za Nizozemsko.

Kateřina Nash při nedávném SP v Táboře. Ilustrační foto.

Holandským triumfem skončil i mužský závod, ve kterém prvenství z Tábora zopakoval Mathieu van der Poel. Michael Boroš dojel na 29. místě.

Jednačtyřicetiletá Nash ani další závodnice od počátku nestačily na tempo nizozemských soupeřek, ale sama se po povedeném startu dlouho držela v první desítce nebo na její hraně. Až před průjezdem cílem předposledního kola se propadla na 11. pozici a v závěrečném pátém okruhu ještě tři místa ztratila. Cílem projela se ztrátou dvou minut a šesti sekund na vítězku.

Jednadvacetiletá Alvaradová po druhých místech v Bernu a Táboře poprvé triumfovala mezi elitou. Mistryně Evropy do 23 let z říjnového šampionátu v Silvelle po nástupu v závěru zvítězila před čtveřicí krajanek, na pódium ji doprovodily Lucinda Brandová a Yara Kastelijnová. Pavla Havlíková obsadila se čtyřminutovou ztrátou 23. místo.

Čtyřiadvacetiletý mistr světa Van der Poel zvítězil s naprostým přehledem, přestože do terénu vjel jako jeden z posledních, protože ho zastavil pád soupeře. Polem jezdců se pak ale prohnal a od druhého kola absolvoval sólojízdu. Vyhrál před domácími Laurensem Sweeckem a Toonem Aertsem.

S Van der Poelem se v první zatáčce zdržel i Boroš, který nakonec zaostal o téměř pět minut a zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně. Jan Nesvadba obsadil 35. místo. Pohárové pořadí vede dál Belgičan Eli Iserbyt, který tentokrát dojel až třináctý a poprvé v sezoně skončil hůř než druhý.

Závodem v Koksijde se SP přehoupl do druhé poloviny, pokračovat bude po měsíční přestávce 22. prosince v dalším belgickém dějišti Namuru. Nash tam bude hájit náskok 40 bodů před britskou soupeřkou Annou Kayovou, jež byla v Koksijde dvanáctá.