Bikerka vysoudila přes 300 tisíc dolarů za neúčast na OH

8. listopadu 2008 12:26 - WHEELING

Americká bikerka Susan Haywoodová vysoudila na národním cyklistickém svazu 319 000 dolarů (zhruba 6,2 miliónu korun) za svou neúčast na olympijských hrách v Aténách 2004. Soud jí dal zapravdu v tom, že organizace USA Cycling při stanovení nominace pochybila. Pře ovšem zřejmě ještě není u konce, svaz uvažuje o tom, že se proti rozsudku odvolá.

Spor se váže k období před aténskými hrami, kdy o místo v americkém týmu pro cross country bojovaly Haywoodová s Mary McConnelougovou. Měsíc před olympijskými hrami vyhlásil svaz vítězkou interního souboje Haywoodovou - o jediný bod.

Podle pravidel však měl svaz stanovit pořadí mezi oběma závodnicemi na základě žebříčku Mezinárodní cyklistické unie (UCI), k čemuž nedošlo. Výsledek jednoho závodu z roku 2003 totiž nebyl z neznámých důvodů do žebříčku UCI zahrnut a USA Cycling z něj udělila Haywoodové 15 bodů z vlastního rozhodnutí.

McConnelougová se tehdy proti tomu úspěšně odvolala a do Atén jela ona. V říjnu 2005 naproti tomu podala žalobu Haywoodová a po třech letech se tento týden dvoudenní soud konečně uskutečnil.

Porota přiznala bikerce 240 000 dolarů za "emocionální utrpení, ponížení, ostudu a ztrátu lidské důstojnosti" a 60 000 dolarů za "nepříjemnosti a nepohodlí". Zbytek jsou proplacené soudní poplatky.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.