Cyklistická stáj Astana má prý finanční problémy, neplatí jezdcům

6. května 2009 23:00 - PAŘÍŽ

Jedna z nejsilnějších cyklistických stájí Astana má údajně finanční problémy a někteří jezdci od ní nedostali plat za uplynulý měsíc. Pokud se situace v brzké době nezlepší, kazašské stáji hrozí odebrání profesionální licence.

V dresu Astany přitom jezdí taková esa jako Španěl Alberto Contador či Američané Lance Armstrong a Levi Leipheimer. Podle informací serveru sports.kz neplní své závazky vůči stáji několik sponzorů a tým musí během několika týdnů sehnat chybějící dva milióny dolarů. Ty mají být dle regulí UCI na rezervním účtu, který je ale v současnosti prázdný.

"Já ty lidi neznám, nemám k nim žádný vztah, ale pěkně mě štvou. Já od nich sice plat nedostávám, ale je tady zaměstnána spousta masérů, mechaniků a ti všichni mají rodiny a očekávají, že budou dostávat za práci zaplaceno. To mě opravdu hodně štve," řekl k situaci Armstrong. "Jestli se to nevyřeší, měl by licenci dostat Johan Bruyneel (ředitel týmu) a pokusíme se rozjet novou stáj v půlce sezony," dodal.

Viceprezident Kazašského cyklistického svazu Nikolaj Proskurin se dokonce nechal slyšet, že blížící se Giro d'Italia bude posledním velkým závodem Astany. Neradostnou situaci se snaží intervencemi u vlády této asijské země vyřešit i prezident svazu Danijal Achmetov, budoucnost však vidí černě. "Jsem si téměř jistý, že nebude možné zachránit tým. Dluh je jako sněhová koule a není odkud vzít chybějící peníze," podotkl.

O finanční situaci Astany se zajímá i vedení UCI. "Pouze řeknu, že o tom víme a jsme v kontaktu s týmem a kazašským svazem," prohlásil prezident UCI Pat McQuaid, podle kterého by mohla být Astana vyřazena z Giro d'Italia. "Nechci ještě mluvit o možných řešeních. Pokud se ale tým začne v sezoně hroutit, něco se stát musí," uvedl.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.