Rubriky:

Cyklistika

Hirt se může těšit na premiéru na Tour, je v nominaci týmu CCC

21. srpna 2020 18:00 - Mladá Boleslav

Český cyklista Jan Hirt je v závěrečné nominaci osmičky jezdců pro Tour de France, kterou v pátek zveřejnil tým CCC. Zkušenosti s Grand Tours už devětadvacetiletý závodník má, v předchozích letech jel třikrát Giro d'Italia a před dvěma lety také Vueltu, na nejslavnějším etapovém závodě světa ho ale čeká vytoužená premiéra.

 

Instagram @janekecz

Dvanáctého muže celkového pořadí Gira 2017 nepřipravilo o místo v nominaci ani odložení Tour o dva měsíce v souvislosti s koronavirovou krizí a velké přeskupení závodního kalendáře.

"Sestava byla daná dlouho. Měl jsem jet už původní Tour, kdyby sezona probíhala, jak měla. Na seznamu jsem byl neustále, ale pořád na něm bylo víc lidí, takže jsem jistotu neměl. Pravděpodobnost, že pojedu, byla slušná, ale o něco definitivněji jasno bylo až na Tour de l'Ain," řekl serveru idnes.cz Hirt.

Stupně vítězů sedmého ročníku Krakonošova cyklomaratonu. Stříbrný Josef Černý, vítězný Adam Ťoupalík a třetí Jan Hirt (zleva).

Michal Červený

"Vždycky jsem chtěl jet Tour, takže jsem rád, že ji pojedu a obzvlášť letos, kdy je trať taková pěkná a těžká a bude málo časovek. Na druhou stranu si uvědomuju, že má příprava kvůli tomu pádu nebyla ideální," připomněl dva týdny starý karambol právě na Tour de l'Ain.

Štybar chce český titul a přiznává, jak moc jej vyděsily karamboly kolegů: Bál jsem se nejhoršího

Po pádu měl problémy se zuby a navíc si pochroumal i zápěstí. "Zuby už mám spravené. Šlo o tři zuby, jedničku, dvojku, trojku. Dvojka byla popraskaná a jednička a trojka tak ze tří čtvrtin ulomené. Zápěstí mě ještě bolí. Každý den se zlepšuje, ale stále to není úplně ono...," přiblížil Hirt. "Jenže kdo ví, kolik závodů se letos objede, takže je lepší jet hned tu první Grand Tour."

Vedle českého jezdce jsou v nominaci týmu také Italové Matteo Trentin a Alessandro De Marchi, Němci Simon Geschke s Jonasem Kochem, Belgičan Greg Van Avermaet, Rus Ilnur Zakarin a Švýcar Michael Schär.

Tour de France v Česku. Praha přivítá za rok L´Etape

"Myslím, že coby tým pojedeme na etapy. O celkové klasifikaci já osobně určitě neuvažuju. Očekávám, že na začátku závodu budu docela trpět. Máme v týmu i Zakarina, ale nevím, jestli má zájem o celkové pořadí. Spíš budeme všichni cílit na etapy," nastínil Hirt.

Vedle zdravotních potíží z poslední doby ho tíží určitá nejistota, protože ačkoliv tým nadále funguje, hlavní sponzor CCC již s předstihem oznámil odchod v důsledku koronavirové krize. "Servis mi pořád připadá profesionální, ale nádech toho, že nějaké peníze chybí, tam je. Předtím to bylo super, teď je to stále dobré, ale o něco horší," řekl Hirt.

Jan Hirt na trati královské etapy Czech cycling tour.

Jan Brychta

Do týmu přišel po dvou letech v Astaně a rád by pokračoval, jenže potřebuje mít jasno. "Kdyby tým zůstal, budu samozřejmě rád. Ale snažím se zároveň i hledat jinde. A není za současné situace lehké najít jiný tým, který by vyhovoval vašim podmínkám," přiznal Hirt.

Dva případy koronaviru za týden znamenají vyloučení týmu

Dva pozitivní testy na koronavirus u závodníků nebo jiných členů týmu během jednoho týdne budou znamenat vyloučení dotčené stáje z cyklistické Tour de France. Oznámili to organizátoři slavného etapového závodu, který by měl začít 29. srpna.

"Pokud bude mít tým dva pozitivní případy nebo členy se silnými příznaky během sedmidenní lhůty, bude vyloučen ze závodu," uvedla pro agenturu Reuters pořádající společnost ASO.

Britský cyklista Adam Yates při loňském ročníku Tour de France.

Gonzalo Fuentes, Reuters

Závodníci a kompletní realizační týmy budou uzavřeni do bubliny, jakmile dorazí do místa startu závodu v Nice. Budou testováni dvakrát před závodem a pak průběžně. Pro týmy budou platit přísná hygienická pravidla.

Případné pozitivní testy by neměly narušit závod jako takový, ale mohou výrazně ovlivnit jeho výsledky. Závodníci mohou nedobrovolně skončit například v případě, že pozitivní testy budou mít někteří z mechaniků nebo fyzioterapeutů.

Tour de France 2020: kompletní program, profily etap, přehled stájí, favoritů a odměn

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.