Královská etapa Tour nabídla parádní závěr. Roglič navýšil náskok

pan, rojČTKSport.cz

Kolumbijec Miguel Ángel López vyhrál královskou 17. etapu Tour de France, druhý dojel vedoucí muž závodu Primož Roglič ze Slovinska, který navýšil svůj náskok na čele na dnes třetího, a jinak celkově druhého, krajana Tadeje Pogačara téměř na minutu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih královské 17. etapy Tour de FranceVideo: sntv

Na 170 kilometrech dnes čekala cyklisty dvě náročná stoupání nejvyšší kategorie včetně cíle ve výšce 2304 metrů nad mořem na Col de la Loze nad lyžařským střediskem Méribel. Pro prestižní vítězství si při debutu na Tour dojel lídr týmu Astana López a posunul se díky tomu na třetí místo celkového pořadí.

"Jsem nadšený, že se mi podařilo vítězství hned na první Tour. Tvrdě jsme se na to nadřeli," uvedl López, jenž věnoval vítězství týmovém šéfovi Alexandru Vinokurovovi, jenž dnes slaví 47. narozeniny. Šestadvacetiletý vrchař myslel také na svou rodinu včetně osmi sourozenců. "Dokážu si představit, jak to dneska prožívali. Byla výhoda, že byl cíl tak vysoko - bylo to skoro jako u nás v Kolumbii," dodal.

V závěrečném 21,5 km dlouhém kopci, během nějž museli jezdci vystoupat 1671 výškových metrů, zaútočil López zhruba 3,5 km před cílem. Jeho nástup sledoval i francouzský prezident Emmanuel Macron, jenž jel v doprovodném voze s ředitelem Tour Christianem Prudhommem, který se na závod vrátil po týdenní karanténě po pozitivním testu na koronavirus.

Profil 17. etapy Tour de France.

V prudkém stoupání se i za pomoci kolegy z týmu Jumbo-Visma Seppa Kusse podařilo Rogličovi setřást největšího soupeře Pogačara a přijel do cíle druhý s odstupem 15 sekund za Lópezem. Dalších 15 sekund ztratil Pogačar a v průběžném pořadí má na Rogliče manko už 57 sekund. Dnešní vítěz je nově třetí s odstupem 1:26 minuty.

"Bylo to těžké a bláznivé finále, ale nakonec to byl další dobrý den. Samozřejmě, vždycky chci vyhrát, ale je skvělé získat sekundy na největšího soupeře," pochvaloval si loňský vítěz Vuelty Roglič.

Slovinec Primož Roglič na trati králocské etapy Tour de France.

Po dnešku je oficiálně jasné, že výhru na Tour z minulého ročníku neobhájí Egan Bernal. Kolumbijec, jenž v minulých dnech ztratil a klesl na 16. místo celkového pořadí, do etapy neodstartoval kvůli potížím se zády.

Ve čtvrtek se pojede poslední alpská etapa o délce 175 km z Méribelu do La Roche-sur-Foron, jež nabídne pět horských prémií. "Ještě není konec, zítřek bude hodně těžký a čeká nás i časovka. Může se stát cokoli, můžu vyhrát nebo přijít o stupně vítězů. Uvidíme," řekl k výhledu na zbývající čtyři etapy dosavadní korunní princ letošní Tour Pogačar.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 17. etapa: Grenoble - Méribel (170 km):