Pogačar přespurtoval Alaphilippea a vyhrál Lutych-Bastogne-Lutych

25. dubna 2021 17:02 - Lutych

Úřadující vítěz Tour de France Tadej Pogačar ze Slovinska vyhrál ve spurtu pětičlenné skupiny nejstarší cyklistický "monument" Lutych-Bastogne-Lutych. Dvaadvacetiletý lídr SAE Teamu Emirates si tak připsal největší úspěch kariéry na jednodenních závodech.

Video již není dostupné

sntv

Pogačar ve finiši 107. ročníku slavného závodu po 259,1 km těsně porazil mistra světa Juliana Alaphilippea z Francie. "Vyvezl jsem se za Alaphilippem a díky tomu jsem měl dobrou rychlost. Je to neuvěřitelné, žiju si svůj cyklistický sen," radoval se Pogačar.

Třetí skončil další Francouz David Gaudu a čtvrtý Španěl Alejandro Valverde, který ve 41 letech usiloval o pátý triumf, kterým by vyrovnal rekordní zápis Eddyho Merckxe ze sedmdesátých let minulého století. Pátým členem skupiny uprchlíků, jež se zformovala v závěrečném stoupání 13 km před cílem, byl Kanaďan Michael Woods.

Alaphilippe přespurtoval Rogliče a potřetí ovládl Valonský šíp

Vítězství bylo pro Pogačara náplastí za neúčast v středečním závodě Valonský šíp, do něhož nesměl celý jeho tým nastoupit kvůli pozitivním testům na covid-19 některých členů. "Byli jsme zklamaní, ale o to víc motivovaní dnes a jsme moc rádi, jak to dopadlo," dodal slovinský cyklista.

Roman Kreuziger během Tour de France.

Facebook Romana Kreuzigera

Alaphilippe projel v Lutychu cílem těsně druhý podruhé za sebou. Loni předčasně slavil a na pásce ho předstihl Slovinec Primož Roglič, Francouz byl nakonec kvůli omezení soupeřů ve spurtu přeřazen na pátou pozici. Obhájce Roglič v neděli dojel s devítisekundovým odstupem třináctý.

Jediný český účastník Roman Kreuziger závod nedokončil.

Lutych-Bastogne-Lutych (WorldTour) - 259,1 km:
1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 6:39:26
2. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step)