Živě

Giro má maďarského lídra, šestou etapu vyhrál Švýcar Mäder

13. května 2021 17:27 - Ascoli Piceno
(Aktualizováno: 13. května 2021 20:29)

V kopcovité šesté etapě Gira d'Italia vybojoval švýcarský cyklista Gino Mäder první vítězství na Grand Tour. Novým lídrem závodu se stal Maďar Attila Valter, který v deštivém počasí obsadil 12. místo s mankem 29 sekund na vítěze. Český jezdec Jan Hirt ztratil na nejlepší přes 14 minut, v celkovém pořadí však klesl jen o šest míst na 45. pozici.

sntv

Čtyřiadvacetiletý Mäder, který loni debutoval na Grand Tour celkovým 20. místem na Vueltě, zaútočil v závěrečném stoupání tři kilometry před cílem v Ascoli Piceno. Po 160 kilometrech zvítězil o 12 sekund před Kolumbijcem Egalem Bernalem, Irem Danem Martinem a Belgičanem Remcem Evenepoelem.

Mäderovo vítězství dalo důvod k radosti stáji Bahrajn Victorious den poté, co Giro skončilo pro jejího lídra na celkové pořadí Španěla Mikela Landu. V závěru Švýcarovi nestačil ani předloňský vítěz Tour de France Bernal.

Bývalý šampion Dumoulin se v červnu ve Švýcarsku vrátí k cyklistice

"Včera to bylo hodně smutné, co se stalo Mikelovi. Dneska jsme jeli pro něj. Udělali jsme všechno pro to, abychom byli v úniku," uvedl Mäder. "Je to skvělý pocit po Paříž-Nice, kde to o fous nevyšlo, být na úplném vrcholu," zmínil své druhé místo v sedmé etapě březnového závodu, v níž ho těsně před cílem předjel Slovinec Primož Roglič.

Informace k Giro d`Italia 2021. Program začíná v Turíně, celkem se najede 3 450 kilometrů

Video již není dostupné

Švýcar Gino Mäder vyhrál šestou etapu Gira

sntv

Do čela celkového pořadí se místo Itala Alessandra De Marchiho, který nezachytil rozhodující únik v etapě, dostal Valter a je prvním maďarským držitelem trikotu pro vedoucího jezdce na Grand Tour. Na druhé místo se posunul belgický talent Evenepoel, jenž se vrátil na Giru po loňském těžkém pádu v srpnovém závodu Kolem Lombardie, při kterém si zlomil pánev. Na Valtera ztrácí 11 sekund.

"Víc překvapený ani šťastný už být nemohu. Věděl jsem, že jsem na tom v kopcích lépe než jezdci, co byli v pořadí přede mnou, a musel jsem dnes jen udržet krok s těmi nejlepšími vrchaři," řekl Valter. "Nebyla to jednoduchá etapa i kvůli počasí. Snažil jsem se všechny sledovat a cítil, že mám v nohách dost sil. Ta motivace mě hnala dopředu," dodal dvaadvacetiletý cyklista, jenž loni při debutu na Grand Tour obsadil na Giru 27. místo.

Pieter Serry byl v šesté etapě Gira sražen doprovodným vozem

sntv

Pád potkal v závěrečném kopci Belgičana Pietera Serryho, kterého zezadu srazil doprovodný vůz týmu BikeExchange. Člen stáje Deceuninck-Quick Step dokončil etapu ve skupině s Hirtem, z karambolu vyvázl bez zranění. Za nehodu byl potrestán jeden z ředitelů BikeExchange Gene Bates, kterého z Gira vyloučili.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 6. etapa Grotte di Frasassi - Ascoli Piceno (160 km):

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.