Nečekané jméno ve hře o Tokio! Splní si Sáblíková v Japonsku sen o medaili z letních her?

16. června 2021 15:56 - Praha

Bylo to jako loupež století. Dřela, aby se kvalifikovala na letní olympijské hry. Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení Martina Sáblíková snila o startu v silničním závodě pod pěti kruhy v Riu 2016. Chyba svazových úředníků ji tehdy o účast připravila. Nyní se však pro šestinásobnou olympijskou medailistku rýsuje nečekaná satisfakce. Čtyřiatřicetiletá šampionka je totiž mezi adeptkami na letenku do Tokia!

 

archiv Sport Invest

Sáblíková se na letní cyklistickou sezonu nijak speciálně nekoncentrovala. Po rychlobruslařských bitvách si dopřála volno a v rámci tréninku polykala tradiční porce kilometrů v sedle kola.

Od traumatizujícího zážitku spojeného s neúčastí v Riu nechtěla o cyklistických závodech na silnici ani slyšet. A když si loňské léto zpestřila drsným Bikamaratonem Drásal, slavila triumf.

Další triumf Sáblíkové! Česká hvězda tentokrát kralovala na kole

Po pěti letech se však nechala přece jen přesvědčit a z tréninku nastoupila do závodu Českého poháru. V členitém okolí Mladé Vožice na Táborsku neměla konkurenci, soupeřky naprosto zdrtila. Druhá z českých závodnic finišovala její rychlobruslařská parťačka Nikola Zdráhalová, třetí z domácích pak dojela Jarmila Machačová se ztrátou devíti minut. Následně hostil druhý díl seriálu Starý Jičín, a přestože se jelo na rovinaté trati, Sáblíková ve spurtu vyhrála.

Fantastickou výkonností, kterou naznačila už triumfem v  eŠkoda mistrovství České republiky, si řekla o pozornost reprezentačního trenéra Tomáše Konečného. Ten účast Sáblíkové v Tokiu nevyloučil. V Tokiu navíc trať nebude nahrávat závodnicím spoléhajícím na spurt.

Jediné místo pro olympijský závod v Tokiu vybojovala Nikola Nosková, jenže aktuálně je její forma značně nepřesvědčivá. Ve hře tak figuruje Tereza Neumanová jezdící za španělský tým Burgos Alimenta a právě Sáblíková.

https://www.facebook.com/Martina.Sablikova.OFFICIAL/posts/339655504187654

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout po nadcházejícím republikovém šampionátu, který startuje ve čtvrtek časovkou. Reprezentační trenér Tomáš Konečný chce počkat na výkony v Bánovcích nad Bebravou. Ovšem podle zákulisních informací nebude v případě žen klíčové umístění při závodě organizovaném slovenským svazem, protože trať šampionátu je rovinatá.

Sáblíková aktuálně ladí formu na soustředění v Livignu před rychlobřuslařskou sezonou, jejímž vrcholem budou olympijské hry v Pekingu. V italských kopcích dře v sedle kola. Nicméně ve startovní listině mistrovství republiky figuruje. Zastupující agentura Sport Invest i samotná závodnice odmítly koketování s účastí v Tokiu komentovat. S ohledem na výkonnost je však velice pravděpodobné, že v Japonsku pojede právě Sáblíková!

ram, Sport.cz, Právo

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.