Dvojnásobný vítěz Tour de France Pogačar vyhrál závod Kolem Lombardie

9. října 2021 16:44 - Bergamo

Tadej Pogačar vyhrál jako první slovinský cyklista klasiku Kolem Lombardie. Dvojnásobný šampion Tour de France si po dubnovém triumfu na závodě Lutych-Bastogne-Lutych připsal letošní druhé vítězství na jednom z pěti cyklistických "monumentů".

 

Marco Alpozzi, ČTK/AP

Třiadvacetiletý Pogačar po šesti hodinách a 239 kilometrech porazil ve spurtu v cílové rovince v Bergamu domácího Itala Fausta Masnadu, s nímž jel posledních zhruba 16 km ve dvojici. Spurt skupiny pronásledovatelů s odstupem 51 sekund vyhrál Brit Adam Yates před Pogačarovým krajanem Primožem Rogličem, jenž ovládl v uplynulém týdnu v Itálii dva jednorázové závody a byl pro Lombardii největším favoritem.

"Nemám slov. Takhle zakončit sezonu je něco šíleného," radoval se Pogačar. Při debutu na Lombardii si dojel pro vítězství navzdory tomu, že mu Masnada nestřídal a navíc mohl využít dobré znalosti místních cest. "Nevěděl jsem, že se mnou nebude spolupracovat, ale naštěstí jsme měli před posledním stoupáním a cílem dostatečný náskok. V druhé části sezony se u mě střídaly dobré a špatné dny. Tohle byl ten dobrý."

Píše historii! Tadej Pogačar vyhrál jako první slovinský cyklista klasiku Kolem Lombardie.

Gian Mattia D'Alberto, ČTK/AP

Pogačar se o vítězství zasloužil útokem ve stoupání zhruba 35 kilometrů před cílem, kdy se odpoutal od vedoucí skupiny a jel sám. Masnada se k němu připojil po sjezdu zhruba o dvacet kilometrů později.

Mladý Slovinec vyhrál oba kopcovité "monumenty" Lutych a Lombardii v jedné sezoně jako první od roku 1987, kdy se to podařilo Italovi Morenu Argentinovi. Na Tour a Lombardii ve stejném roce zvítězil naposledy v roce 1979 Francouz Bernard Hinault.

Cyklistický závod Kolem Lombardie (WorldTour) - 239 km:
1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 6:01:39
2. Masnada (It./Deceuninck-Quick Step) stejný čas
3. A. Yates (Brit./Ineos Grenadiers)
4. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma)
5. Valverde (Šp./Movistar)
6. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step) všichni -51
...Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix), Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert), Vacek (ČR/Qhubeka NextHash) všichni nedokončili.
ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.