Unikl ze spárů smrti, vrátil se na Tour de France a teď končí: Tělo mi dává jasné signály

12. října 2021 16:35 - Praha

Šokující zpráva ze světa cyklistiky se roznesla v úterý odpoledne z Itálie, kde se český silniční závodník Petr Vakoč chystá na středeční jednorázový závod Giro del Veneto. Devětadvacetiletý profesionál týmu Alpecin Fenix se rozhodl ukončit kariéru! „Budu studovat psychologii a věnovat se výživě," uvedl Vakoč, který se přitom do světa profesionální cyklistiky dokázal vrátit poté, co přežil vlastní smrt při srážce s kamionem zkraje roku 2018 na soustředění v JAR.

 

Alpecin-Fenix Cycling Team

„Středečních sto šedesát devět kilometrů při Giro del Veneto bude pro mě tečkou za profesionální kariérou v silničním pelotonu. Po dlouhém a důkladném přemýšlení jsem se rozhodl vydat vstříc novým výzvám," vyjádřil se pro média.

„Moje silniční kariéra byla naprosto úžasnou cestou, přinesla mi mnoho jedinečných zážitků a výjimečná přátelství, která určitě přetrvají. Byl jsem součástí dvou mimořádně úspěšných týmů, vyhrál jsem velké závody, podílel se na prestižních týmových vítězstvích," rekapituloval Vakoč kariéru, kterou prožil v týmech Dukla Praha, Deceuninck Quick Step a Alpecin Fenix.

https://www.facebook.com/petrvakoc/posts/289095023036104

Zkraje roku 2018 utrpěl při soustřední v Africe vážné zranění. Tehdy měl polámané obratle, zhmožděnou plíci a mnoho dalších menších zranění. „Měl jsem štěstí, že následky nehody nebyly fatální," uznal s odstupem.

Po návratu domů se odhodlaně pustil do rekonvalescence. Tělo mu svíral speciální krunýř, ale Vakoč na kole upnutém kolmo k zemi už točil nohama, aby úplně neztratil svalovou hmotu.

„Bylo mým snem vrátit se nejen do normálního života, ale i do profesionální cyklistiky a závodit na Tour de France. A s vypětím všech sil jsem se skutečně dokázal vrátit na vrchol," připomínal Vakoč celý příběh.

Dvojnásobný vítěz Tour de France Pogačar vyhrál závod Kolem Lombardie

Na konci roku 2019 se skutečně vrátil do profesionální pelotonu při závodech v Číně v dresu belgického týmu Deceuninck Quick Step, aby následně přestoupil do formace Alpecin Fenix, která je domovem hvězdného Mathieu van der Poela.

A právě po jeho boku letos s dalšími parťáky absolvoval Tour de France, největší závod světa. „Byl to úžasný zážitek. Bránili jsme žlutý trikot, vyhráli dvě etapy a já si užil každou minutu, každou vteřinu," vzpomínal Vakoč s úsměvem.

Richardson přišel při ozbrojeném přepadení v Londýně o kolo

„Ale po Tour de France jsem si ve chvílích volna uvědomoval, že mi tělo dává jasné signály, abych zpomalil. Nešlo o nic nového, určité signály, které jsem přehlížel, trvaly už delší dobu," přiznal.

Rozhodování o konci v profipelotonu pro něj nebylo snadné. „Moje mysl by mě hnala do závodění. Ale cítím uspokojení z toho, co se mi povedlo. A zároveň touhu vydat se vstříc novým dobrodružstvím," prohlásil Vakoč, který během kariéry startoval dvakrát na Tour de France a jednou na italském Giru. Na kontě má i dvanáct účastí ve slavných klasikách.

I Sagan šel k zemi, Kanaďana málem přejela motorka. Hvězdy se topily v blátivé lázni

Jeho největším vítězstvím je triumf na Brabantském šípu v roce 2016 a vítězství v etapovém závodě Czech cycling Tour o rok dříve. „Svět kol nehodlám opustit úplně, chci trošku závodit v terénu, kde vlastně moje kariéra začala. Ale hlavní náplň života bude jinde," uvedl Vakoč. „Budu studovat psychologii a výživu. Svoje zkušenosti z profesionální kariéry chci předávat dále," pronesl Vakoč před posledním startem v profesionálním pelotonu.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.