Urán vyhrál na Giru časovku a vysvlékl Evanse z růžového trikotu

Barolo

Novým lídrem Gira d'Italia je kolumbijský cyklista Rigoberto Urán. Kapitán týmu Omega Pharma-Quick-Step vyhrál čtvrteční časovku na 41,9 km a po dvanácté etapě vysvlékl z růžového trikotu Australana Cadela Evanse, před nímž nyní vede o 37 sekund.

Kolumbijský cyklista Rigoberto Urán na trati časovky v rámci Giro d´Italia.

Sedmadvacetiletý Urán vyhrál dlouhou časovku na zvlněné trati z Barbaresca do Barola naprosto suverénně. Druhého Diega Ulissiho z Itálie porazil o 1:17 minuty. Třetího Evanse o 1:34 minuty a vyměnil si s ním místo v průběžném pořadí.

"Je to úžasný výsledek. Nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl tuhle časovku ovládnout takovýmhle způsobem. Hodně jsem přes zimu makal, zvlášť na časovce, a tohle je výsledek," uvedl Urán, jenž byl na Giru loni druhý. "Do konce ještě zbývá hodně etap, některé pořádně těžké, ale jsme v dobré pozici," dodal.

Evans přiznal, že na Urána v časovce nikdo neměl. "Byl kategorie sám pro sebe. Ta trať mu seděla, očekával jsem, že bude dobrý, ale myslel jsem, že já budu lepší," řekl bývalý mistr světa a vítěz Tour de France. "Všechno šlo až do včerejška podle plánu, dnes jsem byl pomalý. Giro je ale dlouhé a ještě to bude zajímavé," dodal Evans s výhledem na náročné víkendové alpské etapy.

Průběžně třetí zůstal Polák Rafal Majka z Polska, jenž ztrácí 1:52 minuty. Větší odstup nabral jeden ze spolufavoritů na celkový triumf Nairo Quintana, který po dnešku za svým krajanem Uránem zaostává na šestém místě o tři a půl minuty.

V pátek by měl podle papírových předpokladů přijít čas pro spurtéry, cyklisty čeká 157 km dlouhá rovinatá 13. etapa z Fossana do Rivarolo Canavese.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 12. etapa, časovka jednotlivců Barbaresco - Barolo (41,9 km):
1. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) 57:34