Majka slaví! Kreuzigerův parťák zaútočil na slavném Tourmaletu, ve žlutém dál Froome

pn, mmSport.cz

Polský cyklista Rafal Majka vyhrál 11. etapu slavné Tour de France z Pau do Cauterets v délce 188 km, jejíž součástí byl i proslulý 17kilometrový výjezd na průsmyk Tourmalet v nadmořské výšce 2115 metrů se sklonem až 7,4 %. Právě v něm pětadvacetiletý týmový kolega Romana Kreuzigera ze stáje Tinkoff-Saxo a nejlepší vrchař minulého ročníku závodu zaútočil, utrhl se svým pronásledovatelům a do cíle dorazil s minutovým náskokem před Danielem Martinem z Irska. Žlutý trikot vedoucího jezdce závodu udržel nadále Brit Chris Froome z týmu Sky, který dnes skončil devátý se ztrátou 5:21 min. na vítěze.

Polský cyklista Rafal Majka se v cíli raduje z triumfu v 11. etapě Tour de France.

Záhy po startu ujeli Nor Hagen, Polák Kwiatkowski, Nizozemec Westra a Jungels z Lucemburska. Po jejich dostižení vyhrál vrchařskou prémii domácí Voeckler před Irem D. Martinem, rychlostní pak Ital Trentin před Slovákem Saganem, který se vrací do zeleného trikotu místo Němce Andrého Greipela.

Na další vrchařské vládl Švýcar Morabito, s nímž se později do úniku vydali Pauwels, Majka, Buchmann, Voeckler, Simon a D. Martin. Sedmičlenná skupina si vybudovala náskok až sedm a půl minuty, při proslulém výjezdu na průsmyk Tourmalet ale začala od pelotonu odtržená skupina čítající všechna velká jména manko umazávat. Pět kilometrů před vrcholem stoupání se v čele osamostatnil Kreuzigerův týmový kolega Rafal Majka.

Tour de France - 11. etapa
Pau - Cauterets, 188 km
48,5 km - Loucrup 2 km stoupání 3. kat (7%)
56,5 km - Pouzac sprinterská prémie
61,5 km - Bagnéres-de-Bigorre 1,4 km stoupání 4. kat (6,1%)
74,5 km - Mauvezin 2,7 km stoupání 3. kat. (6%)
117 km - Col d'Aspin 12 km stoupání 1. kat (6,5%)
147 km - Col du Tourmalet 17,1 km stoupání kat. HC (7,3%)
184,5 km - Cauterets 6,4 km stoupání 3. kat. (5%)

Vítěz dvou etap z loňského ročníku Tour pak jako první překonal legendární sedlo, připsal si mimořádnou prémii 5000 eur a vydal se vstříc 31 km dlouhému sjezdu pod závěrečné stoupání. V cíli se pak radoval ze třetího etapového triumfu na slavném závodu v kariéře.

"Výhru chci věnovat svým týmovým kolegům Ivanu Bassovi a Danielu Bennatimu," poslal polský vítěz pozdrav sedmatřicetiletému veteránovi Bassovi, jenž se dnes v Miláně podrobil operaci, při které mu lékaři odstranili levé varle, v němž měl rakovinový nádor. Druhý jmenovaný jezdec stáje Tinkoff-Saxo měl v dnešní etapě pád a se zraněnou nohou odstoupil ze závodu.

Favorité dojeli společně, ve žlutém zůstal Brit Froome, jenž vede před druhým Tejayem van Garderenem z USA stále o 2:52 minuty. Na sedmém místě se ztrátou 5:11 dorazil do cíle Nizozemec Bauke Mollema. Vystřídal díky tomu na celkové desáté pozici trápícího se obhájce loňského vítězství Vincenza Nibaliho z Itálie, jenž se v závěru opět neudržel nejlepších a vypadl z elitní desítky.

"Tu včerejší etapu jsem já stejně jako hodně dalších kluků cítil v nohách. Také jsme nepouštěli ze zřetele, že těžká etapa nás čeká i zítra. Velký faktor bylo i horko," komentoval Froome etapu, jež se jela v teplotách kolem 35 stupňů Celsia.

Froomeův pomocník z týmu Sky Leopold König si vystoupil ze skupiny favoritů už ve stoupání na Tourmalet 47 km před cílem a dojel na 58. pozici. Nejlepší z Čechů byl 40. Kreuziger, jenž stejně jako 42. Jan Bárta protnul cíl ve skupině se ztrátou 15:54 minuty. Kreuzigerovi patří celkově 21. příčka.

Ve čtvrtek čeká na závodníky další těžká 195 km dlouhá etapa, kterou zakončí náročné stoupání na Plateau de Beille.