Rubriky:

Cyklistika

Ťoupalík napodobil Noskovou a z MS si odveze stříbro! Šimůnek dojel v kategorii elite devátý

31. ledna 2016 11:57 - Heusden-Zolder
(Aktualizováno: 31. ledna 2016 16:06)

Česká cyklokrosařská reprezentace má z mistrovství světa z belgického Heusden-Zolderu další medaili. V závodě mužů do 23 let obsadil druhé místo Adam Ťoupalík a napodobil sobotní stříbrnou příčku Nikoly Noskové ze stejné kategorie. Z vítězství se radoval domácí favorit Eli Iserbyta. Třetí dojel další Belgičan Quinten Hermans. Mistrem světa v kategorii elite je Belgičan Wout van Aert. Radomír Šimůnek dojel devátý.

 

Profimedia.cz

Ťoupalík se po nepříliš vydařeném startu pohyboval na hraně první desítky, ale prokousával si postupně cestu dopředu. Ve čtvrtém kole mu napomohl pád do té doby vedoucího Nizozemce Wouterse, který zpomalil čelo závodu a český jezdec se dotáhl k vedoucí skupině. Navíc se zdálo, že si velmi dobře rozložil síly.

V pátém okruhu byl Ťoupalík velmi aktivní a dokázal poodjet svým soupeřům, ale pak pro něho přišlo osudové zaváhání a šokující chvilka pro všechny diváky. V cílové rovince začal táborský rodák mohutně oslavovat s vírou, že ke tři roky starému světovému bronzu z kategorie juniorů přidal dnešní velké vítězství.

Byl však na omylu. Závodníky čekal ještě závěrečný okruh a Ťoupalíka z oslavné euforie neprobralo ani tradiční zvonění do posledního kola. Při jeho uvolněném dojezdu se kolem něho přehnala trojice soupeřů, český talent ztratil obrovskou porci drahocenných vteřin, přesto po prozření v sobě ještě našel chuť zabojovat.

A to se mu vyplatilo. S blížícím se závěrem závodu se opět ocitl ve vedení, když jediného Iserbyta nedokázal setřást. Ve spurtu zkusil Ťoupalík nastoupit, jenže Iserbyt útok zachytil a nakonec i triumfoval. Záplavu radosti vystřídalo u Ťoupalíka i přes velký úspěch zklamání.

Šimůnek skončil devátý

Radomír Šimůnek dojel v odpoledním závodu elitní kategorie devátý, další český reprezentant Michael Boroš byl šestnáctý. Novým šampiónem se stal jeden z hlavních favoritů Wout van Aert z Belgie, který za sebou nechal Nizozemce Larse van der Haara a domácího Kevina Pauwelse. S šampionátem se loučící belgický velikán Sven Nys skončil čtvrtý.

Dvojice českých závodníků zachytila raketový start, který očekávala celá Belgie kvůli loučení domácího hrdiny Nyse. V čele se usadili očekávaní favorité a překvapivě také Šimůnek, ale dramatický průběh osmi okruhů na místy zrádně kluzké trati pořadím několikrát zamíchal. Šimůnek se začal zvolna propadat a spolu s Borošem se pohybovali na hraně první desítky.

V pátém kole přišel zřejmě klíčový okamžik celého závodu. Při kuriózní kolizi v blátivé zatáčce zůstala noha hlavního favorita na zlato Mathieua van der Poela z Nizozemska zaklíněná mezi dráty Van Aertova předního kola a dlouhé vteřiny se ji nedařilo dostat ven. Zatímco Belgičan se poté skvělou stíhací jízdou dotáhl velmi brzy na čelo, obhájce titulu Van der Poel už ztrátu zlikvidovat nedokázal.

Van der Haar s Van Aertem si to nakonec rozdali o zlato. Belgický vítěz seriálu Světového poháru rozhodl nástupem v posledním kole, na který zkušenější Nizozemec nedokázal odpovědět, a vylepšil tak loňskou druhou příčku. Šimůnek dojel na deváté pozici, Boroše odsunul pád v předposledním kole z 13. na 16. místo.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Heusden-Zolderu (Belgie):
Muži elite:
1. Van Aert (Belg.) 1:05:52
2. Van der Haar (Niz.) -5
3. Pauwels -35
4. Nys (oba Belg.) -39
5. M. Van der Poel -47
6. D. Van der Poel (oba Niz.) -1:03
9. Šimůnek (ČR) -1:37
16. Boroš (ČR) -2:46
Muži do 23 let:
1. Iserbyt (Belg.) 51:18
2. Ťoupalík (ČR) -1
3. Hermans -5
4. Aerts (oba Belg.) -11
5. Russo (Fr.) -12
6. Orts (Šp.) -15
30. Schubert -3:25
47. Šírek (oba ČR) -6:02
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.