Rubriky:

Cyklistika

WADA a UCI dostanou krevní vzorky z operace Puerto

14. června 2016 22:36 - Madrid

Krevní vaky z rozsáhlé dopingové aféry "Operación Puerto" musejí být předány ke zkoumání organizacím, které o ně roky usilují. Rozhodl o tom dnes soud v Madridu. O důkazní materiál z případu, který otřásl španělským sportem a mezinárodní cyklistikou, stály především Světová antidopingová agentura (WADA) a Mezinárodní cyklistická unie (UCI). Soud rozhodl, že ho mají dostat k dispozici i španělská federace a Italský olympijský výbor.

 

Sergio Perez, Reuters

"Jsme konsternováni tím, že to trvalo tak dlouho, ale nyní budeme spolupracovat s ostatními stranami na tom, abychom získali přístup (ke krevním vakům), a určovat naše zákonné možnosti k analyzování těch vaků s krví a plazmou," uvedl v prohlášení generální ředitel Světové antidopingové agentury David Howman. Zmrazené krevní konzervy jsou podle agentury Reuters uloženy v laboratoři v Barceloně.

Přes 200 vaků bylo zabaveno na klinice madridského lékaře Eufemiana Fuentese. Ten dostal v roce 2013 podmíněný roční trest vězení za ohrožování zdraví sportovců, který mu v úterý soud zrušil. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že Fuentes neohrožoval zdraví sportovců, protože jim pouze prováděl transfuze a nepodával jim zakázané látky.

Fuentesova činnost byla odhalena krátce před Tour de France 2006. Krevní konzervy zabavené během "Operación Puerto" byly označeny kódy, údajně patřily více než 50 cyklistům včetně hvězd Němce Jana Ullricha a Itala Ivana Bassa. Ti následně nesměli na Tour startovat.

ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.