Do Andorry vyšplhal v krupobití jako první Dumoulin. Kreuziger zůstal dvanáctý, i když mírně ztratil

Andorra Arcalis

Nizozemský cyklista Tom Dumoulin vyhrál po samostatném úniku nedělní devátou etapu Tour de France, která zavedla peloton do Andorry. Jezdec stáje Giant-Alpecin projel cílem v nadmořské výšce 2240 metrů nad mořem v prudkém lijáku a krupobití s náskokem více než sedmi minut na držitele žlutého trikotu Chrise Frooma, který si pohlídal své nejbližší pronásledovatele. Roman Kreuziger obsadil 22. příčku a v celkovém pořadí zůstal dvanáctý, jeho manko na Frooma ale narostlo z 34 sekund na 1:16 min.

Nizozemský cyklista Tom Dumoulin se raduje z vítězství v 9. etapě letošního ročníku Tour de France.

Dumoulin se po úspěšném sólovém úniku stal prvním nizozemským jezdcem, který navázal na etapový triumf krajana Larse Booma v roce 2014. "Sen se stal skutečností. Jsem tak vyšťavený, že nemůžu ani mluvit. Byl to neuvěřitelný den. Vyhrál jsem královskou etapu! Neskutečné. Snad jsem ukázal, že nejsem jen časovkářský specialista. Že mám na víc. Jsem neskutečně šťastný," chrlil ze sebe pětadvacetiletý rodák z Maastrichtu mezi kapkami deště v cíli.

Froome proťal cíl na jednácté pozici ve stejném čase jako desátý Adam Yates, před nímž tak dál drží v čele průběžného pořadí náskok 16 sekund. "Neuvěřitelně těžký den," oddechl si v cíli obhájce loňského triumfu.

"Byla to těžká etapa a počasí ji ještě ztížilo. Jednu chvíli jsme si lili na hlavu vodu a přikládali si na zátylek pytlíky s ledem a krátce poté padal led z oblohy. Snažili jsme se jet s hlavami dolů, aby nás kroupy nezasáhly do tváře," popisoval Froome.

Tvrdý závěr prvního týdne Tour jezdci budou moci alespoň částečně vstřebat během pondělního dne volna. "Volno přijde myslím opravdu vhod, všichni toho mají dost," přitakal při hodnocení etapy Kreuziger, který je po odstoupení Alberta Contadora lídrem stáje Tinkoff.

Dvaačtyřicetisekundové manko, které dnes na Frooma nabral, českého cyklistu mrzelo. "Možná jsem se mohl držet lépe vpředu s nejlepšími, ale vážně to nešlo. Byl to šok, když člověk jede ve čtyřiceti stupních a pak se ochladí na dvanáct a padají kroupy," líčil. "Tour je ale ještě dlouhá, budeme bojovat," slíbil Kreuziger.