Na šampionátu dráhařů neuspěli sprinteři ani Hochmann ve scratchi

BORDEAUX

Nikdo z trojice českých sprinterů neprošel na světovém šampionátu v dráhové cyklistice v Bordeaux z kvalifikace do vyřazovacích jízd. Ani ve scratchi pak český reprezentant neuspěl, Jiří Hochmann závod na 15 kilometrů nedokončil.

Hochmann sice v osmém z 60 kol soupeřům unikl, ale jeho sólová akce netrvala dlouho. Za pět okruhů byl zpět v pelotonu, za další tři již se ztrátou za ním a pak ze závodu odstoupil. "Sám nevím, proč mi to nejelo. Únik jsem měl v plánu, ale nějak se to obrátilo špatným směrem," řekl novinářům dvojnásobný medailista z juniorského mistrovství světa v roce 2003.

Z prvenství se ve strhujícím finiši radoval Francouz Jerome Neuville, který už v minulosti získal na světovém šampionátu zlato v bodovacím závodu dvojic. Pouze o šířku galusky zdolal Argentince Angela Collu, třetí skončil řecký závodník Jannis Tamuridis.

Mezi sprintery nejlepší Ptáčník

Ve vyrovnaném startovním poli sprinterů byl z českých závodníků nejlepší Adam Ptáčník, který na 31. místě dosáhl času 10,657. K posunu mezi 24 postupujících z kvalifikace do vyřazovacích jízd by však potřeboval být ještě o desetinu sekundy rychlejší. Do semifinále prošli Nizozemec Bos, MacLean z Velké Británie, domácí cyklista Bourgain a Němec Nimke.

Po roční pauze se na trůn mezi sprinterkami vrátila Běloruska Natalija Cylinská a na světových šampionátech získala v této disciplíně třetí zlato; předtím vyhrála v letech 2003 a 2004. Ve finále si ve dvou jízdách hladce poradila s Britkou Victorií Pendletonovou, která obhajovala zlato z loňského roku z Los Angeles.

Cylinská v Bordeaux vybojovala už druhý nejcennější kov, přemožitelku nenašla ani v závodě na 500 metrů s pevným startem. Bronz získala v souboji s domácí Francouzkou Clarou Sanchezovou čínská závodnice Kuo Šuang.

Strhující bitvu připravili divákům ve finálové jízdě stíhacího závodu družstev Britové s Australany. V kvalifikaci byli o tři desetiny rychlejší Britové, ve finále jim to však soupeř oplatil a vyhrál o 36 tisícin sekundy.

Australané v složení Peter Dawson, Matthew Goss, Mark Jamieson a Stephen Wooldridge se tak po roční pauze vrátili na nejvyšší stupeň a z posledních pěti šampionátů vybojovali již čtvrté zlato. Bronz získala Ukrajina po výhře nad Nizozemskem.

Muži - Scratch:
1. Neuville (Fr.), 2. Colla (Arg.), 3. Tamuridis (Řec.), 4. Stroetinga (Niz.), 5. Napolitano (It.), 6. Ratajczyk (Pol.), 7. Kirijenka (Běl.), 8. Müller (Něm.), ...Hochmann (ČR) nedokončil.
Muži - Stíhací závod družstev na 4 km:
Finále: Austrálie (Dawson, Goss, Jamieson, Wooldridge) 4:01,491 - Británie (Cummings, Hayles, Manning, Thomas) 4:01,527, o 3. místo: Ukrajina (Djudja, Kononěnko, Polatajko, Polyščuk) 4:04,695 - Nizozemsko (Heimans, Mouris, Schep, Terpstra) 4:05,308.
Další pořadí: 5. Nový Zéland 4:07,530, 6. Německo 4:07,873, 7. Španělsko 4:08,542, 8. Rusko 4:09,954.
Muži - Sprint:
Kvalifikace (letmých 200 m): 1. Bos (Niz.) 10,100, 2. MacLean (Brit.) 10,111, 3. Kwiatkowski (Pol.) 10,116, ...31. Ptáčník 10,657, 36. Kaňkovský 10,806, 38. Vrba (všichni ČR) 10,836.
Čtvrtfinále: Bos (Niz.) - Chiappa (It.) 2:0 (10,654+10,778), MacLean (Brit.) - Zielinski (Pol.) 2:0 (10,756+10,691), Bourgain - Tournant (oba Fr.) 2:0 (10,895+10,771), Nimke - Levy (oba Něm.) 2:0 (11,082+10,468).
Ženy - Sprint:
Finále: Cylinská (Běl.) - Pendletonová (Brit.) 2:0 (11,851+11,426), o 3. místo: Kuo Šuang (Čína) - Sanchezová (Fr.) 2:0 (11,386+11,643).