Druhou etapu Tour de France vyhrál ve spurtu McEwen

ESCH-SUR-ALZETTE

Druhou etapu letošního ročníku Tour de France v pondělí vyhrál v hromadném finiši Australan Robbie McEwen. Zkušený spurtér před cílovou páskou v lucemburském Esch-sur-Alzette rázným manévrem odsunul na třetí místo Nora Thora Hushovda, jenž se nicméně opět dostal do čela celkového pořadí. Druhý skončil po 228,5 kilometru mistr světa Tom Boonen.

Čtyřiatřicetiletý McEwen si připsal deváté vítězství na Tour od roku 1999 a jeho cílem bude především zisk zeleného trikotu pro nejlepšího spurtéra, což se mu již podařilo dvakrát. Jezdec týmu Davitamon-Lotto rozhodil v závěru svým pohybem připomínajícím "vlnu" Hushovda, jenž vytrhl tretru z pedálu.

Po projetí cílem norský cyklista vztekle gestikuloval, nakonec však byl rád za návrat žlutého trikotu, jenž mu na jeden den vzal Američan George Hincapie. "McEwen byl silný, nebyla to jeho chyba. Nemůžu si na nic stěžovat, mám zpět žlutý trikot a podařilo se mi překonat bolest," uvedl vítěz sobotního prologu, jehož ruku zdobí nové čtyři stehy po střetu s reklamním mávátkem jednoho z diváků v závěru nedělní etapy.

Malou sportovní tragédii si v pondělí prožil Němec Matthias Kessler, jenž jel posledních šest kilometrů sám za vítězstvím, ale peloton vedený sprinterskými esy ho pohltil několik desítek metrů před cílem. Ve stejném čase jako vítěz dojel i jediný český zástupce Pavel Padrnos.

Po vyřazení řady favoritů již před startem závodu kvůli dopingovému skandálu odstoupil první z elitních jezdců v průběhu Tour. Loňského vítěze seriálu ProTour Danila di Luku sužovala infekce močového měchýře a do etapy již ani neodstartoval.

Výsledky - 2. etapa (228,5 km):
1. McEwen (Austr.) 5:36:14, 2. Boonen (Belg.), 3. Hushovd (Nor.), 4. Freire (Šp.), 5. Bennati, 6. Paolini (oba It.), 7. O'Grady (Austr.), 8. Eisel (Rak.), 9. Zabel (Něm.), 10. Wrolich (Rak.), ...76. Padrnos (ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Hushovd 9:54:19, 2. Boonen -5, 3. McEwen -8, 4. Hincapie -10, 5. Zabriskie (oba USA), 6. Lang (Něm.), 7. Valverde (Šp.), 8. O'Grady všichni -16, 9. Rogers (Austr.) -18, 10. Savoldelli (It.) -20, ...85. Padrnos -45.