Cyklokrosař Kopecký se stal juniorským vicemistrem světa, Nash dojela dvanáctá

Valkenburg

Cyklokrosař Tomáš Kopecký získal stříbrnou medaili v závodě juniorů na mistrovství světa ve Valkenburgu. Čerstvého vítěze celkového pořadí Světového poháru v sobotu na bahnité trati porazil jen Brit Ben Tulett. V závodě cyklokrosařek do 23 let byla devátá Adéla Šafářová, Kateřina Nash nenavázala na loňský bronz a obsadila v kategorii elite žen dvanácté místo. Titul obhájila Belgičanka Sanne Cantová.

Český cyklokrosař Tomáš Kopecký.

Kopecký v Nizozemsku, kde odmala žije, zopakoval stříbrnou medaili z listopadového mistrovství Evropy v Táboře. Hned v prvním závodě tak zajistil, že česká výprava třetí rok po sobě neodjede z MS bez cenného kovu.

Tulett ujel Kopeckému v posledním ze čtyř okruhů a napodobil loňský triumf krajana Toma Pidcocka. Téměř dvoumetrový Čech na vítěze ztratil 22 sekund, třetí dojel s odstupem dalších osmi sekund Nizozemec Ryan Kamp.

Britský rodák Kopecký se pohyboval v čele celý závod, i když ani jemu se na rozbahněné trati nevyhnuly pády. Ve třetím kole ujel Tulett poprvé a vypracoval si téměř dvacetisekundový náskok. Kopecký ho ale stáhnul a oba lídři vjeli do posledního kola společně.

V jeho úvodu opět Tulett českému cyklokrosaři unikl a na další zvrat už Kopecký síly nenašel. Uhájil však druhé místo a vybojoval v juniorské kategorii první českou medaili od roku 2013, kdy byl v Louisville bronzový Adam Ťoupalík.

Další čeští cyklokrosaři dojeli ve třetí a čtvrté desítce. Nejlepší z nich Jakub Schierl obsadil 21. pozici.

Nash v závěru došlo

Čtyřicetiletá Nash se v posledních třech dílech Světového poháru před šampionátem nevešla do elitní desítky, ale nejdůležitější závod sezóny jí dlouho vycházel. Do posledního ze čtyř okruhů ještě vjela jako pátá, ale v závěru se o sedm příček propadla na konečnou dvanáctou pozici.

V čele svedly vyrovnaný souboj sedmadvacetiletá obhájkyně Cantová s o dvanáct let starší Američankou Katherine Comptonovou. Pro titul si nakonec stejně jako loni v Bielesu dojela s náskokem 12 sekund Cantová, Comptonová skončila počtvrté v kariéře druhá. Bronz získala domácí Nizozemka Lucinda Brandová s odstupem 26 sekund za vítězkou.

Dvanáctá Nash na vítězku ztratila 2:55 minuty, mistryně republiky Pavla Havlíková dojela s odstupem více než šesti minut na 27. pozici.

Adéla Šafářová pak obsadila ve Valkenburgu deváté místo v závodě cyklokrosařek do 23 let. Podruhé v kariéře zvítězila Britka Evie Richardsová.

V neděli šampionát vyvrcholí závody mužů do 23 let a elite.