VIDEO: Jaroš prohrnul cestu nahoru, pod kopcem si vychutnali doutník

20. července 2010 08:43 - PRAHA

Půl úkolu hotovo! Vedro, ale ani záplava sněhu horolezce ve výšinách nezničily. A Radek Jaroš se po první části expedice do pákistánských hor zase o kus přiblížil k velkému cíli – zdolání všech čtrnácti osmitisícovek. Zbývají mu jen čtyři! S Petrem Maškem a Liborem Uhrem si užil báječné pocity, v sobotu ve dvě odpoledne pákistánského času stanuli ve výšce 8035 metrů nad mořem na vrcholu Gasherbrumu II, třinácté nejvyšší hory světa.

 

archiv expedice Double Gasherbrum 2010

„Únavou padám do bezvědomí. Blbých padesát metrů trvá několik dlouhých desítek minut,“ popisuje Jaroš závěrečné hodiny souboje s vrcholem v pohoří Karakoram už v klidu základního tábora.

Na hoře na své kolegy pár minut čekal.. „Vrchol!!! Přes vlhký oči dlouho nevidím. Užívám si sám. Potom vyndávám kameru a filmuju Miskovy (Maškovi) poslední kroky. Padáme si do náručí...,“ líčí Jaroš.

Ale byla to ostrá bitva. Několikrát se musela trojice vrátit z výškových táborů. Cestu na vrchol si čerstvými přívaly sněhu museli sami prošlapat, nikdo jiný se v sobotu na horu nedostal, většina dalších výprav čekala na lepší podmínky. Jen Češi měli našlápnuto k závěrečnému útoku, ale šlo to ztuha.

"Radek z nás měl evidentně nejvíce sil, a v té výšce mu to prostě šlape,“ popisuje Uher. Střídali se vpředu vždy po 50 krocích. „Radek si někdy dával i jednou tolik, někdy jsme ho museli z čela i stahovat. Klobouk dolů, v podstatě celou závěrečnou pasáž z výšky 7700 m už nás dopředu nepustil a prohrnul to až nahoru. Jak se člověk blíží k 8000 m, tak už toho vzduchu moc není a postup se výrazně zpomalí,“ pokračuje Uher.

Přidal se další, nečekaný nepřítel. Relativní horko. „Nejprve vedro, potom velký vedro a dál šílený vedro,“ píše Jaroš, kterak je drtila stoupající teplota. Části oděvu mizely v batozích. „Jen nohy mrzly.“

Zatímco Jaroš překonal už desátý vrchol sahající přes magickou hranici, Mašek má na kontě zatím tři osmitisícovky a Uher dvě. Další můžou přidat už za pár dnů opět v Karakoramu. Dokonce dosud nikým nezvládnutou cestou, pro změnu na Gasherbrum, označovaný římskou jedničkou. „Plánujeme ji alpským stylem, bleskově pouze s batohy na zádech, bez kyslíku a bez výškových nosičů a táborů a ještě to chceme udělat jako prvovýstup,“ vzhlíží k dalšímu cíli Jaroš.

Ale až vychutnají úspěšný souboj s prvním obrem. „Teď máme po obědě a jdeme si vykouřit vrcholový doutník. Dáváme ho až v základním táboře pro lepší vychutnání, “ rozplývá se Uher.

Václav Procházka, Právo

Časová osa: Expedice Lhoce 2011

Filtr článků - Expedice Lhoce 2011