Morikawa vyhrál PGA Championship a má první titul z majorů

San Francisco

Americký golfista Collin Morikawa překvapivě vyhrál PGA Championship a získal první major titul při svém teprve druhém startu na akci velké čtyřky. V San Franciscu se odehrál úvodní major sezony kvůli koronaviru bez diváků.

Americký golfista Collin Morikawa se postaral i o jeden úsměvný momentVideo: sntv

Třiadvacetiletý Morikawa zvítězil s 13 ranami pod par o dvě rány, k čemuž si pomohl eaglem na šestnácté jamce závěrečného kola. Na děleném druhém místě skončili Dustin Johnson z USA a Angličan Paul Casey.

Američan Brooks Koepka útok na hattrick na PGA Championship k úspěšnému konci nedotáhl. V neděli chyboval a obsadil dělené 29. místo.

Morikawa vstupoval do finále dvě rány za vedoucím Johnsonem a odehrál parádní osmnáctku. Nechyboval, do čela se dostal po birdie na čtrnáctce a na krátké, 268 metrů dlouhé čtyřparové šestnáctce hřiště Harding Park trefil životní drive. Míč se zastavil jen dva metry od jamky, pat na eagle proměnil a soupeřům odskočil.

"Jsem v sedmém nebi," zářil Morikawa, kterého triumf posunul z dvanáctého na páté místo světového žebříčku. "Je těžké si představit, co to pro mě znamená. Vždyť je to major, který každý chce, a já jsem teprve na začátku kariéry."

Jediný problém Morikawa řešil při přebírání trofeje. Když zvedal nad hlavu Wanamakerův pohár, chtěl s ním zatřást a spadl mu z něj poklop. "To bylo trochu trapné," smál se později hráč, který je profesionálem teprve od loňska. "Nebudu se teď snažit vyhrávat jen majory, ale soustředím se na každý týden."

Morikawa získal třetí titul na PGA a druhý po koronavirové pauze. Poprvé uspěl v červenci v Dublinu v Ohiu, kde v rozstřelu porazil Justina Thomase.

Johnson skončil na PGA Championship stejně jako loni druhý a napodobil Jacka Nicklause (1964, 1965). Počtvrté v kariéře Johnson, vítěz US Open 2016, po třech kolech na majoru vedl, ale ani jednou první pozici nedotáhl k zisku titulu.

Zkušený Casey měl šanci na premiérový major titul, o který ho ale Morikawa připravil zmíněným eaglem. "Hrál jsem fenomenální golf a nic bych neměnil," řekl třiačtyřicetiletý Casey po svém nejlepším výsledku na majoru.

Patnáctinásobný vítěz majorů Tigr Woods zahrál ve finále své nejlepší kolo za -3. Zlepšil se díky tomu na ránu pod par, ale stačilo mu to jen na dělené 37. místo.

Další major US Open, který měl být původně v červnu, se uskuteční 17. až 20. září. Masters bude v listopadu a British Open bylo pro letošek zrušeno.

PGA Championship, golfový turnaj kategorie major v San Franciscu (dotace 11 milionu dolarů, par 70):