Woods obhájil titul na golfovém British Open

Americký golfista Tiger Woods obhájil titul na prestižním turnaji British Open. Připsal si tak jedenáctý triumf na podniku kategorie major v kariéře, za který inkasoval téměř jeden a půl miliónu eur.

První hráč světového žebříčku zvládl čtyři kola na hřišti v Hoylake na 270 úderů, 18 pod par, a druhého krajana Chrise DiMarka porazil o dvě rány.

Woods, jenž vloni triumfoval na hřišti ve skotském St. Andrews, vstupoval do dnešního závěrečného kola s náskokem jedné rány před trojicí pronásledovatelů, mezi nimiž byl i DiMarco. Jihoafričan Ernie Els, jenž nejstarší golfový turnaj světa vyhrál v roce 2002, dnes zahrál o čtyři rány hůř než Woods a v celkovém pořadí ztratil na třetím místě pět úderů.

Třicetiletý favorit, který British Open vyhrál i v roce 2000, dnes zvládl 18 jamek na 67 úderů a stal se prvním úspěšným obhájcem titulu po 23 letech. Dvakrát za sebou turnaj vyhrál naposledy Woodsův krajan Tom Watson v letech 1982 a 1983.

Woods po úspěšném putu na poslední jamce nejprve radostí vystřelil pěst do vzduchu, po vítězném gestu ale propukl v pláč. "Tohle vítězství je pro tátu," řekl Američan, jehož otec Earl podlehl začátkem května rakovině. Jeho ztrátu Woods těžce nesl a na US Open pak poprvé v kariéře neprošel na turnaji major cutem. "Všechny emoce teď ze mne vytryskly. Pořád mi hrozně chybí, přál bych si, aby tady mohl být a vidět to," dodal.

V Hoylake Woods potvrdil, že na turnajích prestižní kategorie v posledním kole nekazí. Vedení po třech kolech proměnil ve vítězství na jedenáctém turnaji major z jedenácti. Díky triumfu na 135. ročníku British Open se Woods v historických tabulkách dotáhl s jedenácti tituly na druhého Waltera Hagena. Za legendárním Jackem Nicklausem zaostává o sedm prvenství.